Dlaczego płatny antywirus jest lepszy od darmowych?

Laptopy, tablety, komputery, smartfony, smartwatche… Wszystkie bardzo ułatwiają nam życie, ale niosą też różne zagrożenia. Każdego dnia powstaje nawet 50 tysięcy wirusów. Dlatego dobry antywirus to podstawa.

Tak naprawdę, jest tylko kilka bezpłatnych programów, godnych polecenia. Dlaczego płatny antywirus jest jednak lepszy od darmowych?

wybór antywirusa

Darmowe antywirusy

Znalezienie darmowego programu nie jest trudne. Ale należy szukać programu, który działa kompleksowo – ostrzega, chroni, skanuje i usuwa wirusy. Wiele firm oferuje darmowe oprogramowania, z których możemy korzystać do woli, z nich możemy wyszczególnić wersję TRIAL i FREE. Warto wiedzieć, czym się od siebie różnią.

FREE

Wersja FREE jest całkowicie bezpłatna i wymaga tylko rejestracji. Zazwyczaj jest ona przeznaczona do użytku prywatnego i działa przez rok, aż do wznowienia darmowej licencji. Ten program jest regularnie aktualizowany i korzysta z rozwiązań, istniejących w rozszerzonych wersjach. Zabezpiecza system przed wirusami i końmi trojańskimi.

Mit, mówiący, że oprogramowania FREE specjalnie nie wykrywają części zagrożeń, to… tylko mit. Chronią one bowiem system tak samo, jak wersje płatne, lecz koncertują się na konkretnych typach złośliwych programów i chronią, przede wszystkim, dysk twardy. Nie zabezpieczają natomiast, przed wyłudzeniem danych, SPAM-em, ani atakami z zewnątrz.

TRIAL

TRIAL to po prostu wersja testowa. Dzięki niej można wypróbować zalety płatnej wersji, żeby mieć pewność, że nie kupujemy kota w worku. Aplikacja pozwala wypróbować wszystkie funkcje wersji płatnej, ale tylko przez określony czas. Później, aby nadal korzystać z zabezpieczeń, należy wykupić licencję. Po okresie testowym, komputer przestaje być chroniony, ale wciąż działa na złośliwe oprogramowanie, które pojawiło się przed wygaśnięciem licencji.

Płatne antywirusy

Spośród płatnych programów, mamy dwie opcje do wyboru.Ochrona podstawowa, zabezpiecza przede wszystkim, pamięć urządzenia i eliminuje z niej potencjalne zagrożenia. Poza tym, zazwyczaj, ta wersja aktualizuje się częściej, niż darmowa. Zawiera również narzędzia chroniące przed podejrzanymi witrynami.

Wersja rozszerzona zapewnia całkowitą ochronę, zarówno komputera, ale przede wszystkim, dba o bezpieczeństwo naszych danych osobowych, kiedy dokonujemy zakupów w sklepach internetowych lub korzystamy z bankowości online. Program zawiera również firewall, który chroni komputer przed włamaniem z zewnątrz, skanuje linki przychodzące i chroni przed SPAM-em, przychodzącym na naszą pocztę. Dodatkowo skanuje odwiedzane witryny, informując o podejrzanej zawartości.

Więcej o przewadze płatnych antywirusów nad darmowymi przeczytacie na tej stronie https://bitdefender.pl/podstawowa-ochrona-czy-bezplatny-antywirus-moze-konkurowac-z-wersja/.

Dlaczego płatny antywirus jest lepszy od darmowych?

Regularnie korzystasz z internetu, robisz zakupy w sieci, dokonujesz płatności, pobierasz pliki, grasz w gry i często odwiedzasz portale społecznościowe… To dla Ciebie codzienność i nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile niebezpieczeństw może Cię tam spotkać. W takich sytuacjach, rozszerzony program antywirusowy  jest konieczny.

Wydaje nam się, że zagrożenia, których nie widać – nie istnieją. Tymczasem cyberprzestępczość rozwija się błyskawicznie i ma się świetnie! Przestępcom pomysłów nie brakuje. Skutki takich ataków, często zauważamy dopiero po pewnym czasie. Okazuje się, że skradziono nasze dane, a konto bankowe świeci pustkami. Trzeba się przed tym chronić, a takiej ochrony nie zapewnią nam darmowe antywirusy.

Wybór darmowych programów jest duży, ale takie wersje, nie mają wielu istotnych funkcji. Dlatego potrzebują dodatkowej ochrony. Płatny antywirus zabezpiecza nasze transakcje bankowe, chroni przed SPAM-em, posiada wbudowaną usługę VPN, skanuje otrzymywane linki i witryny, posiada firewalla, czyści dysk z zaśmiecających go plików, ale przede wszystkim chroni nasze dane. To jest bezcenne…

Aktualności Bezpieczeństwo Poradniki