Nowoczesny program antywirusowy

Chyba nikogo nie trzeba dziś przekonywać, że dobry program antywirusowy to konieczność dla każdego aktywnego w Internecie, świadomego użytkownika komputera klasy PC. Na rynku znajduje się wiele bardzo dobrych aplikacji, które zapewniają ochronę na więcej niż satysfakcjonującym poziomie, zatem zamiast polecać konkretne z nich, przybliżymy funkcje, które musi posiadać nowoczesny antywirus.

Antywirusy

Ochrona w czasie rzeczywistym

Bieżące monitorowanie aktywności użytkownika na komputerze i reagowanie na wszelkie niepożądane i niebezpieczne zachowania to najważniejsza cecha nowoczesnego programu antywirusowego. Poprzez ochronę w czasie rzeczywistym należy rozumieć monitorowanie naszej aktywności w sieci, analizę odwiedzanych w przeglądarce internetowej stron, włączanie poszczególnych aplikacji, a nawet pobieranie plików z sieci i instalowanie programów. Jest to funkcjonalność niezwykle pożądana, gdyż poza okresowymi skanami dysków twardych w poszukiwaniu zagrożeń, co lata temu było jeszcze podstawą działania programów antywirusowych, to właśnie stały monitoring w największym stopniu podnosi nasze bezpieczeństwo w sieci i dba o sprawną pracę naszego komputera.

Najważniejszą cechą ochrony w czasie rzeczywistym jest jej bezinwazyjność. Jest ona niezauważalna dla użytkownika, który wykonuje normalne czynności i zostaje jedynie poinformowany w chwili, w której antywirus wykrył lub wyeliminował potencjalne zagrożenie. Zatem najczęstszym znakiem na sprawnie działającą ochronę antywirusową jest monit o usunięciu podejrzanego pliku lub ostrzeżenie przed odwiedzinami na stronie WWW, która nie budzi zaufania. Pamiętajmy też, że ta funkcja jest swego rodzaju pierwszą linią obrony naszego komputera przed koniami trojańskimi, wirusami, aplikacjami śledzącymi nasze zachowania i sczytującymi pracę klawiatury (spyware i keylogger), a nawet blokującymi dostęp do urządzenia i wymuszającymi opłaty za jego odblokowanie (ransomware).

Firewall

Zapora ogniowa ma za zadanie monitorować cały ruch sieciowy, zarówno wychodzący, jak i przychodzący, w którym udział bierze nasz komputer. Poprzez kontrolę całego ruchu sieciowego firewall samodzielnie blokuje działanie niebezpiecznych aplikacji. Co ważne, użytkownik może ustawić, które aplikacje są bezpieczne, a które nie i w ten sposób zdefiniować pracę firewalla – to istotne, gdyż czasem zdarzyć się może, że zapora ogniowa nie rozpozna aplikacji, która będzie w pełni bezpieczna, a przez jej zablokowanie uniemożliwi nam kontynuowanie pracy, a może nawet i przeszkodzi w rozgrywce i zablokuje uruchomienie danej gry online. 

Ochrona skrzynki pocztowej

Nowoczesny program antywirusowy bezwzględnie musi monitorować obieg wiadomości e-mail. Dobrze też, by wspierał filtr antySPAMowy i skutecznie odsiewał ziarna od plew, a tym samym systematycznie czyścił naszą skrzynkę odbiorczą. W zakres ochrony poczty e-mail wchodzi analiza załączników oraz linków w wiadomościach, a zatem i usuwanie potencjalnie niebezpiecznych plików i informowanie użytkownika o linkach, których lepiej nie otwierać. To ostatnia z absolutnie niezbędnych cech nowoczesnego antywirusa, ale przy wyborze programu dla siebie warto pamiętać, by był to software, który jest przez producenta stale aktualizowany i zawsze posiada najnowszą bazę wirusów – to wydatnie podniesie poziom bezpieczeństwa naszego komputera. 

Aktualności Bezpieczeństwo Poradniki