Jak chronić firmę przed cyberatakami?

Skuteczna ochrona firmy przed cyberatakami wymaga stosowania odpowiednich narzędzi, a także polityk bezpieczeństwa. Brak ustalonych zasad w tym zakresie stanowi duże niebezpieczeństwo, gdyż duża część codziennej działalności przedsiębiorstw odbywa się w cyberprzestrzeni. Nieodzowne jest również stałe edukowanie użytkowników na tematy związane z IT Security. Warto pamiętać, że tylko synergia wszystkich wymienionych działań sprawi, że nasza firmowa infrastruktura sieciowa i informatyczna będą bezpieczne.

Regularnie aktualizuj system oraz wszystkie aplikacje

Jedną z najistotniejszych kwestii jest regularna aktualizacja systemu operacyjnego na każdym z komputerów oraz serwerów, jak i wykorzystywanych przez pracowników aplikacji. Jednocześnie wybierając oprogramowanie, warto zwrócić uwagę, czy jego dostawca dostarcza na bieżąco łatki do swoich programów. Dobrą praktyką jest również korzystanie z rozwiązań, takich jak automatyczne uaktualnienia, które mogą odbywać się w godzinach nocnych. Dzięki temu nie będziemy podatni na ataki, a prace konserwacyjne nie wpłyną na działalność operacyjną naszego biznesu.

Zapewnij ochronę firmowej infrastruktury IT, dzięki firewallowi

Kolejnym ważnym elementem, który składa się na bezpieczeństwo informatyczne firmy, jest ochrona firmowej infrastruktury IT poprzez programowy lub sprzętowy firewall. Znane również pod nazwą „zapora sieciowa” rozwiązanie służy do monitorowania ruchu wewnątrz sieci komputerowej. Na podstawie ustalonych reguł połączenia są przepuszczane albo blokowane. W efekcie automatycznie odpierane są próby ataków hakerskich na nasze komputery i serwery. Ważny jest jednak stały nadzór administratora nad konfiguracją narzędzia.

Twórz kopie zapasowe ważnych danych firmowych

Nie możemy zapominać o regularnym tworzeniu kopii zapasowych ważnych danych firmowych. W razie cyberataku albo awarii dysków serwerowych zazwyczaj istnieje możliwość ich odzyskania przez wyspecjalizowaną firmę, jednakże proces jest bardzo kosztowny. Z tego względu warto skonfigurować automatyczną synchronizację plików na serwerach albo z wykorzystaniem usług chmurowych. W przypadku najistotniejszych dokumentów cyfrowych dobrą praktyką jest przechowywanie podwójnych backupów w kilku miejscach.

Stwórz politykę bezpieczeństwa informatycznego firmy

Przemyślana polityka bezpieczeństwa informatycznego firmy jest dobrym sposobem na uporządkowanie wszystkich procedur związanych z wykorzystaniem systemów oraz infrastruktury IT. Tworząc ją, powinniśmy określić uprawnienia poszczególnych grup użytkowników, formy realizacji kopii zapasowych plików, częstotliwość zmiany haseł czy chociażby terminy prac konserwacyjnych oraz aktualizacji oprogramowania. Dokument jest istotny również z punktu widzenia RODO, gdyż definiuje zabezpieczenia wobec danych osobowych przechowanych na komputerach.

Maksymalna ochrona systemów IT firmy przed cyberatakami

Rzetelne podejście do wszystkich aspektów bezpieczeństwa IT zapewni maksymalną ochronę firmowych systemów informatycznych przed cyberatakami. Pamiętajmy jednak, iż nawet najlepiej dopracowane polityki w tym zakresie nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań, jeżeli nie będziemy stale edukować naszych pracowników. Dlatego należy zarówno dbać o najlepsze procedury, jak i edukacje swojego zespołu w tym zakresie.

Jeśli szukasz antywirusa dla swojej firmy wejdź na https://marken.com.pl/produkty/antywirus-dla-firm/

Aktualności Bezpieczeństwo