Porównanie klawiatur stosowanych w MacBookach Pro

Początkowo w komputerach przenośnych Apple stosowano klawiatury z mechanizmem nożycowym. Wraz z nadejściem nowych modeli, producent postanowił wprowadzić klawiatury motylkowe. Sprawdzamy, które z tych rozwiązań jest lepsze!

Porównanie klawiatur stosowanych w MacBookach Pro

Charakterystyka klawiatur stosowanych w MacBookach 

Do 2015 roku w komputerach przenośnych Apple stosowano klawiatury, które dysponowały mechanizmem nożycowym. Użytkownicy cenili sobie to rozwiązanie, ponieważ zapewniało ono duży komfort pisania, a także nie ulegało awarii. Mocowanie klawiszy w kształcie litery „X” charakteryzuje się dobrym skokiem oraz niezłą stabilnością. Plusem jest również to, że w przypadku ewentualnego uszkodzenia, wadliwy klawisz można wymienić bez większego problemu. 

Firma z Cupertino przy okazji premiery 12-calowego MacBooka zaprezentowała klawiaturę z mechanizmem motylkowym. Nazwa nawiązuje do budowy, która przypomina skrzydła motyla. Ten typ mocowania oferuje jeszcze lepszą stabilność oraz nieco mniejszy skok. Ten system ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jego największym minusem jest to, że uszkodzonych klawiszy nie można wymienić samodzielnie. Klawiatura w nowych MacBookach stanowi integralną część obudowy, co wiąże się z wymianą całej górnej pokrywy. 

Do serwisów Apple, jak AppleFix, przychodzi coraz więcej posiadaczy MacBooków. Przyczyną zacinania się klawiszy jest przedostawanie się zabrudzeń. Przedmuchiwanie laptopa niestety nie pomaga. Ogromna skala problemu sprawiła, że Apple uruchomiło specjalny program naprawczy. Tym samym można nieodpłatnie dokonać wymiany klawiatury MacBooka

Jaką klawiaturę lepiej wybrać? 

Klawiatura nożycowa stosowana w wielu starszych modelach spisywała się naprawdę dobrze. Jednak osoby, które stoją przed zakupem nowego komputera mają niemały problem. Aktualnie, tylko 16-calowy MacBook Pro dysponuje zmodyfikowaną klawiaturą nożycową. Modele od 2016 roku do 2019 roku mają system motylkowy. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas użytkowania komputera. Niestety, ale na ten moment nie da się zrobić nic więcej. 

Co zrobić, gdy pojawi się problem z klawiaturą MacBooka Pro po skończonej gwarancji? 

Osoby, które są objęte gwarancją producenta nie muszą obawiać się o to, że zostaną bez pomocy. Do programu wymiany klawiatury MacBooka niestety nie zaliczają się wszyscy. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy wybrać solidny serwis, który będzie w stanie rozwiązać problem.

Fachowcy dysponują nie tylko odpowiednimi narzędziami, ale również oryginalnymi częściami zamiennymi. W ten sposób, komputer po zakończonej naprawie będzie działał tak samo jak całkowicie nowy model. Serwis AppleFix z Wrocławia zajmuje się na co dzień tego typu naprawami. Każda wymieniona klawiatura MacBooka jest objęta aż 6 miesięcznym okresem gwarancyjnym (więcej pod linkiem https://applefix.pl/wymiana-klawiatury-macbook/). Dzięki temu masz pewność, że po tygodniu laptop nie odmówi posłuszeństwa. 

Aktualności Hardware Poradniki Testy