PIT-37 za rok 2020: dla kogo deklaracja, jak go rozliczyć?

PIT-37 to formularz ważny dla bardzo wielu podatników. Za jego pomocą rozliczają się osoby otrzymujące dochody od płatników, a więc m.in osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kto jeszcze powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020? Do kiedy należy to zrobić i jak? 

PIT-37 to formularz ważny dla bardzo wielu podatników. Za jego pomocą rozliczają się osoby otrzymujące dochody od płatników, a więc m.in osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kto jeszcze powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020? Do kiedy należy to zrobić i jak? 1. Czym jest PIT-37? 2. Kto powinien wypełnić pit 37 za rok 2020? 3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić? 4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?
 1. Czym jest PIT-37?
 2. Kto powinien wypełnić pit 37 za rok 2020?
 3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
 4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Czym jest PIT-37?

PIT-37 jest rodzajem deklaracji podatkowej. Według polskiego prawa obowiązkiem takiej deklaracji objęci są wszystkie osoby, które w danym roku wykazały jakiś opodatkowany przychód. PIT-37, tak jak każdą deklarację finansową, należy składać we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym. Można to zrobić online.

Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?

PIT-37 przeznaczony jest dla osób, którzy chcą wykazać przychody uzyskane za pośrednictwem płatników. Dotyczy to przychodów z tytułu m.in.:

 • umowy o pracę, dzieło lub zlecenie,
 • przekazania praw autorskich, innych praw majątkowych
 • przynależności do rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub pozostałych spółdzielni poświęconych produkcji rolnej,
 • stypendiów, zasiłków szkolnych,
 • świadczeń płaconych z Funduszu Pracy czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
 • rent, emerytur i innych zasiłków państwowych,
 • należności za pracę przysługującą osobom odbywającym karę więzienną, a także aresztowanym,
 • dochodów z umowy akwizycyjnej.

Słowem: większości „klasycznych” sposobów uzyskania przychodu. PIT-37 jest przeznaczony bowiem dla osób fizycznych, w przeciwieństwie dla deklaracji PIT-36, stworzonej dla osób posiadających działalność gospodarczą. Za pomocą PIT-37 rozliczą się więc wszyscy płatnicy nie posiadający firmy, którzy wykazali w 2020 roku jakiś przychód. Jest to jeden z najczęściej wypełnianych formularzy podatkowych.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

PIT-37 najwygodniej jest rozliczyć online – unikniemy wtedy kolejek i niepotrzebnego stresu, a wszystko odbędzie się wygodnie z poziomu naszego fotela. Można to zrobić za pomocą programu do PIT-37 przygotowanego przez serwis podatnik.info, który jest całkowicie bezpłatnym i bezpiecznym narzędziem do rozliczania PIT. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że przyśpiesza otrzymanie zwrotu z podatku. Znajdziecie go na stronie:

https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37

Aktualności