Program do rozliczania PIT – który wybrać?

Od czasu kiedy możliwe stało się składanie zeznań podatkowych przez internet, powstało mnóstwo programów, które umożliwiają wypełnienie zeznania oraz złożenie go tą drogą. Który z tych programów wybrać, aby wypełnienie i złożenie PIT przebiegło szybko i bezproblemowo?


W poniższym artykule przedstawimy program, który oferuje serwis RozliczeniePIT.pl. Program jest darmowy i posiada kilka ciekawych funkcji.

Wersja offline i online

Program istnieje w dwóch wersjach ? w wersji instalacyjnej ?offline? oraz w wersji ?online?, z której możliwe jest skorzystanie w przeglądarce internetowej. Wersja instalacyjna przeznaczona jest tylko na system Windows (XP, 7, 8, 8.1), ale dzięki wersji online z programu mogą skorzystać również użytkownicy Linuxa oraz Mac. Konieczny jest jedynie zainstalowany plugin FlashPlayer. Zaletą programu jest także waga instalki ? jedynie 4 MB.

Wszystkie deklaracje

Za pomocą programu możliwe jest wypełnienie każdej deklaracji: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-28 wraz z wymaganymi załącznikami.

Aktywne formularze i PIT-Asystent

Program posiada dwa tryby pracy ? aktywne formularze oraz kreator PIT-Asystent.

Aktywne formularze umożliwiają uzupełnienie interaktywnego druku. Opcja ta będzie wygodna dla osób, które przyzwyczaiły się do wypełniania papierowych druków i wiedzą już gdzie i co należy wpisać. Dzięki programowi i jego funkcji autouzupełniania pól, proces ten ulegnie skróceniu. Wypełniając zeznania podatkowe, często korzystamy z załączników, na przykład do wykazania ulg. Wypełniając je papierowo, konieczne jest dwukrotne podanie danych osobowych (na formularzu i załączniku). Korzystając z programu, wystarczy, że wpiszemy je tylko jeden raz. Program oczywiście samodzielnie obliczy również podatek, co pozwoli na uniknięcie błędów rachunkowych. Kolejną przydatną funkcją jest mechanizm weryfikacji ? algorytm programu jest w stanie wyłapać błędnie wpisaną kwotę. W takiej sytuacji powiadomi użytkownika o polu, w którym wpisania kwota wydaje się podejrzanie niska lub wysoka i poprosi o sprawdzenie, czy została wpisania prawidłowo.

Kreator PIT-Asystent przypadnie natomiast do gustu mniej doświadczonym podatnikom. Korzystając z tego trybu pracy, użytkownik nie wypełnia formularza, ale przechodzi przez jego wszystkie kroki odpowiadając po kolei na pytania kreatora. Przy kolejnych krokach znajdują się także podpowiedzi, dzięki którym użytkownik uzyska informację o przysługującym ulgach. Na koniec możliwe jest podejrzenie wypełnionego już formularza.

Wysyłka przez internet lub wydruk

Wysyłka zeznania przez internet jest szybka i wygodna, jednak wymaga korzystania z kosztownego podpisu elektronicznego albo podania kwoty przychodu z zeszłorocznego zeznania. Z tego względu niektórzy podatnicy wolą złożyć PIT tradycyjną drogą. Dla takich użytkowników przewidziana została możliwość wydruku wypełnionego zeznania.

Instrukcje w formie filmów

Dla osób potrzebujących pomocy z obsługą programu, serwis Rozliczenie PIT przygotował filmy z instrukcją, udostępnione na kanale na YouTube.

Aktualności Aplikacje Poradniki