Stare gry RTS – top 10 klasycznych strategii czasu rzeczywistego

Gatunek RTS to jeden z najbardziej pochłaniających uwagę i rozwijających typów gier wideo. Strategia czasu rzeczywistego wymaga podejmowania wielu różnorodnych decyzji w krótkim czasie. Istotą rozgrywki jest podejmowanie skutecznych działań taktycznych, związanych z jak najlepszym rozwijaniem swojego królestwa, kraju, bazy, postaci czy drużyny. Wyróżniliśmy stare gry RTS, które mimo upływu lat są wciąż niesamowicie grywalne i warte uwagi.

gra strategiczna

10. Rome: Total War


Pozycja dla fanów epickich i spektakularnych bitew w klasycznym wydaniu. Gra pozwala przejąć tron władców starożytnego Rzymu i poprowadzić wojska w drodze do triumfu. Ogromna ilość dostępnych jednostek, w tym wyspecjalizowanych machin do oblegania twierdz, pozwala na opracowanie własnej strategii działań w drodze na szczyt.


9. Twierdza: Krzyżowiec


Zestawienie otwiera kultowa pozycja studia FireFly, która stanowi rozbudowaną i wymagającą strategię czasu rzeczywistego. Do dyspozycji graczy przekazano kilkadziesiąt rodzajów jednostek szturmowych i machin oblężniczych. Jeśli szukamy gry RTS ze znakomitym, polskim dubbingiem i świetną grywalnością – trafiliśmy wyśmienicie.


8. Age of Empires III


Myślimy – stare gry strategiczne na PC, mówimy – Age of Empires! Trójka to kontynuacja jednej z najlepszych serii strategii czasu rzeczywistego, jaka została wydana komputery osobiste i konsole. Gra posiada zdumiewającą jak na 2005 rok oprawę graficzną. Znakomitą grywalność gwarantuje olbrzymia liczba opcji związanych z tworzeniem i rozbudowywaniem miast czy prowadzeniem krwawych wojen.


7. Settlers III


Kultowa gra z wyraźnie podstarzałą już grafiką. Grywalność jednak należy do jednej z najlepszych w tym gatunku gier na PC. Gracz wciela się w rolę jednego z władców Egiptu, Rzymu i Azji. Cel jest z pozoru prosty – rozbudować imperium i zawładnąć światem. Do dyspozycji graczy pozostaje ponad 100 różnych typów budynków i niezliczona ilość wariantów przechodzenia danej misji.


6. Tzar: Ciężar Korony


To znakomita stara gra RTS która łączy w sobie cechy standardowej strategii i gry z pogranicza gatunku fantasy. Celem gracza jest efektywna rozbudowa państwa. Aby to osiągnąć, należy skutecznie zbierać surowce i prowadzić wygrane potyczki ze śmiertelnymi siłami zła. Gracz może podążać jedną ze ścieżek tematycznych (wojownik, magia, religia, handel), determinujących sposób osiągania sukcesów.


5. Ósmy cud świata


Jeśli szukamy przyjemnej gry RTS, która łączy w sobie cechy strategii i przygotówki – 8th Wonder of the World jest dobrą propozycją. Gra stanowi kolejną osłonę serii Cultures. Tym razem gracz stoi przed wyzwaniem wybudowania ośmiu cudów świata, dzięki którym zastępy zła zostaną na zawsze pokonane. To nie tylko strategia ekonomiczna, ale także pełnoprawna stara gra RTS z elementami walki.


4. Anno 1602: Tworzenie Nowego Świata


Niektóre stare gry strategiczne na PC dały początek nowym seriom, których kontynuacje wydawane są do dnia dzisiejszego. Tak jest w przypadku legendarnej gry Anno 1602, która doczekała się wielu kontynuacji w postaci kolejnych pozycji z serii Anno. Stara gra RTS pozwala na rozbudowę swojego imperium i prowadzenie skutecznej polityki i dyplomacji. Nieodzownym elementem rozgrywki jest także wymiana towarów i wojna.

3. Tropico


To jedna ze starych gier strategicznych na PC z elementami RTS ekonomicznego. Gracz wciela się w rolę dyktatora, zarządzającego twardą ręką wyspiarskim państwem-miastem. Grający staje przed wieloma wyzwaniami, dotyczącymi m.in. sposobów utrzymania się przy władzy czy eliminacji konkurentów.


2. Empire Earth


Rozbudowana strategia czasu rzeczywistego, którą stworzyła ekipa złożona z producentów znanej gry Age of Empires. Gracze przejąć stery nad państwem i pokierować armią, zdobywając kolejne triumfy w bitwach. Rozgrywka bazuje na rzeczywistych zdarzeniach historycznych, a gracz może się wcielić w rolę m.in. Napoleona.


1. Kozacy: Europejskie Boje


Gra RTS osadzona w realiach średniowiecznych. Do dyspozycji grających przekazano aż 16 nacji, w tym także Rzeczpospolitej Obojga Narodów, których losami można kierować. Zasady rozgrywki są teoretycznie proste: należy zbudować silną gospodarkę i silną armię, dzięki której zdobędziemy panowanie nad sąsiadami.


Jakie są inne, najlepsze stare gry RTS?


Jeśli szukasz więcej informacji na temat najlepszych starych gier RTS na PC – wejdź na stronę ekspert.ceneo.pl. Znajdziesz tam także sporo ciekawych danych dotyczących tematyki gier komputerowych i przeczytasz wiele interesujących treści dotyczących omawianego tematu.

Aktualności Gry