Od czego zacząć naukę programowania? Przewodnik dla początkujących

Większe zarobki, szansa na szybszy awans, stabilne zatrudnienie – z tych powodów coraz więcej osób podejmuje decyzje o przebranżowieniu na programistę. Branża It już od kilku lat ma się bardzo dobrze, a specjaliści w tej dziedzinie nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Od czego więc zacząć naukę, aby dołączyć do branży IT?

Z nauką programowania jest podobnie jak z przebranżowieniem sie na tłumacza – musisz wybrać język. Nie jest to łatwe dla osób zupełnie początkujących, stąd ten przewodnik. Same nazwy języków programowania: Java, JavaScript, CSS, itd. mogą już sprawić trudność.

Nauka programowania

1. Wybierz kierunek nauki.

Jeszcze 10 lat temu wystarczyło pójść na studia informatyczne, aby po kilku latach zostać inżynierem informatyki. Teraz też można wybrać tę drogę, ale nie trzeba. Szczególnie gdy brakuje czasu. A przebranżowić się na programistę można w każdym momencie swojego życia i w każdym wieku. Ale zacznijmy od początku. Żeby podjąć właściwie decyzję trzeba poznać 3 główne struktury programowania: front-end, back-end i full stack.

Front-end to wszystko to, co widzi użytkownik, gdy wpisze adres strony internetowej w przeglądarce i kliknie enter, czyli menu, zdjęcia, itp. Front-end developer odpowiada właśnie za wygląd i zachowanie strony internetowej. Podczas pracy front-endowiec używa głównie trzech języków: HTML, CSS, JavaScript.

Back-end to wszystko to, czego nie widać na stronie internetowej, np. panel administracyjny i cała struktura strony www. To bazy danych, dodatkowe aplikacje, bezpieczeństwo. Back-endowiec w swojej pracy używa przeważnie jednego języka programowania, np. Javy.

Full stack developer to osoba, która łączy oba stanowiska, czyli front-endowiec i zarazem back-endowiec. Full stack developer potrafi samodzielnie stworzyć od podstaw stronę internetową lub aplikację i zadbać o jej bezpieczeństwo.

2. Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony.

Zanim rozpocznie się naukę programowania na dobre, warto zastanowić się nad własnymi cechami. To też pomoże w podjęciu decyzji o ścieżce zawodowej. Ktoś, kto lubi natychmiastowy efekt powinien skupić się na front-endzie.Z kolei osoby skrupulatne, cierpliwe, lubiące pracę z danymi nadają się na back-endowca, jak i full stack developera. Najlepiej wcześniej sprawdzić, czy programowanie sprawia przyjemność. Bo akurat programiści uczą się cały czas i w tym przypadku po prostu trzeba lubić to, co się robi.

Pierwszym krokiem może być wzięcie udziału w krótkim internetowym kursie, wykonanie zadania z tutorialu na YouTubie, czy wyzwanie na grupie Facebook’owej. Wystarczy stworzyć prostą stronę internetową, a już będzie wiadomo, czy programowanie sprawia przyjemność i daje satysfakcję. Jeśli tak jest, można przejść do następnego punktu.

3. Wybierz metodę nauki programowania

A wybór jest spory. Istnieje kilka możliwości nauki programowania:

  1. Studia informatyczne
  2. Bootcamp programistyczny
  3. Samodzielna nauka

Wybierając studia informatyczne trzeba nastawić się na ok. 5 lat nauki. Minusem jest długi czas trwania studiów i duża ilość teorii, a mało praktyki na zajęciach. Jednak to zdecydowanie najbardziej kompleksowe rozwiązanie, bo nauka na studiach obejmuje różne technologie, zarówno front-end, jak i back-end.

Kursy programowania to bardzo dobra alternatywa studiów dla osób, które nie dysponują dużą ilością czasu, np. pracujące, już studiujące, na urlopach macierzyńskich. Najlepiej wybrać bootcamp programistyczny, który zapewnia naukę programowania od podstaw, teorię, praktykę i przygotowuje do szukania pracy jako początkujący programista. W trakcie takiego szkolenia wykonuje się własne projekty, a pomaga doświadczony mentor-nauczyciel, który na co dzień pracuje jako developer. W takim kursie można uczestniczyć zdalnie, przez internet.

Samodzielna nauka też jest dobrym rozwiązaniem dla osób mających mniej czasu, jednak wymaga ciągłej motywacji. Trudności może sprawiać też dobór materiałów, których jest mnóstwo, od książek, darmowych tutoriali na YouTubie, po kursy wideo. Plusem jest elastyczność, bo czas nauki wybiera się samemu, podobnie jest z miejscem.

4. Działaj!

Niezależnie od wybranej metody nauki programowania, najważniejsze to zacząć działać. Najlepiej nie odwlekać, tylko ściągnąć narzędzie do kodowania i już podczas nauki teorii pisać kod. 

2 rady na koniec: załóż profil na GitHub i utwórz konto na LinkedIn. GitHub to serwis, na którym możesz pochwalić się swoimi własnymi projektami, pełni funkcję portfolio programisty. Z kolei na LinkedIn często rekruterzy poszukują kandydatów, dlatego warto poświęcić trochę czasu i stworzyć profesjonalny profil.

Aktualności Poradniki Programowanie