Node JS – czym jest i jak go stosować

Node js to bardzo rozpowszechniony język programowania. Jest zwykle wybierany ze względu na swoją wydajność, umożliwiającą tworzenie szybko ładujących się aplikacji. Do jego dodatkowych atutów należy dodać integracje z istniejącymi rozwiązaniami, które nie są tak skomplikowane, jak w przypadku innych języków, czy łatwość adaptacji przy szybkim rozwoju technologii, pozwalająca na tworzenie tzw. aplikacji i narzędzi future-proof. Nic więc dziwnego, że stosują go najwięksi — od LinkedIn po PayPal. Z tekstu dowiesz się czym jest Node js, czym charakteryzuje się powstawanie projektów w tej technologii oraz czego można spodziewać się po programistach wykorzystujących ten język w swojej pracy.

Node JS - czym jest i jak go stosować

Node JS — co to jest dokładnie?

Node JS należy do języków z rodziny JavaScript. Do cech charakteryzujących rozwiązania w tej technologii zdecydowanie należy zaliczyć szybkość i elastyczność w budowaniu narzędzi cyfrowych, czy względną łatwość w dostosowaniu się do potrzeb postępującej digitalizacji. Dzięki temu Node jest jednym z powszechniej używanych języków do tworzenia rozwiązań typu future-proof (rozwiązań, które sprawnie będą działały w przyszłości pomimo dynamicznie rozwijającej się technologii i zapotrzebowania na coraz szybszy przesył danych lub czas ładowania). Z racji na swoje cechy, jest to też dobry wybór, jeśli chcemy ograniczyć dług technologiczny w czasie realizacji danego projektu. Co ważne, jest to rozwiązanie Open Source, a więc dostępne bez opłat i systematycznie optymalizowane przez programistów z całego świata. 

No dobrze, ale czym Node JS jest dokładnie? Node JS to środowisko back-endowe wykorzystywane do uruchamiania naszych aplikacji, bez konieczności odpalania ich w przeglądarce. Stąd popularność jego wykorzystana w usługach API. Jego zastosowanie jest kluczowe w tych miejscach, gdzie potrzebujemy odpowiedzi w czasie rzeczywistym.  

Jaką przewagę technologiczną daje nam wykorzystanie Node.js? Możemy stworzyć projekt w całości z wykorzystaniem jednej rodziny języków (JS). Dzięki temu zarówno napisanie, wdrażanie poprawek, jak i optymalizacja są znacznie prostsze do wdrożenia, a co za tym idzie, zespół developerski może skupić bardziej na celach biznesowych klienta niż na samej architekturze kodu i generowanych przez nią wyzwaniach. 

Node JS development

Node js development umożliwia wdrożenie pewnej gamy rozwiązań do projektu, co czyni go bardziej wydajnym i nadaje elastyczność w reagowaniu na potrzeby użytkownika końcowego. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • Mikroserwisy — są to, innymi słowy, małe jednostki kodu, które we współpracy z innymi takimi jednostkami składają się na działającą aplikację. Dzięki takiemu podziałowi łatwiej jest wdrażać, utrzymywać i rozwijać napisany przez nas produkt. 
  • Wątki robocze — są wykorzystywane w miejscach, które wymagają dużych obliczeń i obciążają system. Ta funkcja pozwala na sprytne wykonywanie zdarzeń w kodzie w sposób równoległy zamiast liniowego, co przekłada się na większą wydajność i szybsze przetwarzanie zleconych operacji. 
  • Pętle zdarzeń — Node jako środowisko nie czeka na ukończenie danego zadania, by przejść do następnej akcji, lecz w międzyczasie obsługuje inne operacje. Wynika to z tego, że środowisko deleguje odpowiedzialność za obsługę systemu w inne miejsce, dzięki czemu wzrasta jego prędkość i wydajność. 
  • Zastosowanie w Internecie Rzeczy (IoT) – prawie od początku rozwoju sektora IoT, twórcy wykorzystują w nim Node’a, a wszystko to przez możliwość przetwarzania licznych żądań i zdarzeń, wytwarzanych przez tysiące urządzeń w równocześnie, z zachowaniem odpowiedniej wydajności systemu i szybkości przesyłu danych. 

Node JS developer

Programiści poruszający się w stacku technologicznym JS, z dobrą znajomością Node JS, to osoby, które nie muszą obawiać się w najbliższym czasie braku pracy. Z racji na poszukiwanie rozwiązań future-proof oraz bogatą rodzinę języków JS, osoby posługujące się Node’m w programowaniu często zostają full-stackami, czyli osobami, które kompleksowo są w stanie napisać rozwiązanie/aplikację — zarówno od strony wizualnej, jak i od strony działającej w tle mechaniki/logiki. 

Od strony programowania, Node oferuje przede wszystkim dużo swobody w dobieraniu rozwiązań projektowych. Nie ma jednego schematu powstawania kodu w tym zakresie. Programista jest w stanie zbudować wszystko od zera i dostosować każdy istotny szczegół.

Aktualności Poradniki Programowanie