Monitoring domu przez internet

Do monitoringu przez internet zwykle wykorzystuje się kamery IP, które potrafią rejestrować obraz w jakości Full HD. Dzięki nim można obserwować kilka pomieszczeń naraz, np. bawiące się dzieci oraz drogocenne przedmioty. Darmowy monitoring jest możliwy za sprawą wykorzystania kamery w laptopie.


Ostatnio spopularyzowały się kamerki samochodowe, dzięki którym można zarejestrować wypadek na drodze. Równie szybko rozwija się usługa monitoringu domowego, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, gdy są poza domem.

Profesjonalny monitoring domowy

Monitoring domu jest tanim i prostym rozwiązaniem. W przypadku mniejszych mieszkań wystarczy jedno urządzenie, a w większych budynkach potrzebne są dwa lub trzy rejestratory, co umożliwia jednoczesne przesyłanie obrazu z kilku miejsc naraz. Najpopularniejsze kamery do monitoringu są typu IP, które przesyłają obraz w jakości Full HD. Aby intruz nie domyślił się, że jest filmowany, warto zadbać też o monitoring bezprzewodowy. Niezbędny jest również rejestrator, do którego podłączone są pozostałe kamery. Dzięki niemu można rejestrować i archiwizować obraz, który można następnie przekazać organom ścigania. Możliwe jest też internetowe wysyłanie na bieżąco informacji o zagrożeniu właścicielowi mieszkania. Monitoring domowy umożliwia też obserwowanie dzieci, kiedy rodziców nie ma w domu. Jest to dobra odmiana dla elektrycznej niani, dzięki której można słyszeć tylko dźwięk swojej pociechy. Urządzenie ma też zastosowanie w przypadku obserwowania starszych dzieci, aby sprawdzić jak się zachowują podczas nieobecności rodziców. Dzięki tej usłudze mogą oni np. spokojnie odpoczywać na wakacjach ze świadomością, że ich syn bądź córka nie sprowadzili do domu obcych lub nie bawią się niebezpiecznymi przedmiotami.

Monitoring domowy z kamery w laptopie

Aby obserwować mieszkanie podczas krótkiej nieobecności, nie trzeba nawet kupować zestawu do monitoringu tylko uruchomić kamerę w komputerze i ustawić ją w widocznym miejscu. Następnie należy zainstalować jeden z programów służących do obsługi rejestratorów. Do wyboru są aplikacje: Yawcam, WebcamXP i Active Webcam. Po instalacji programów należy je skonfigurować w celu osiągnięcia najlepszej ostrości i jakości obrazu. Aplikacje mają też w opcjach ustawienie czułości czujnika ruchu, co przydaje się w szczególności, gdy w domu są zwierzęta. W oknie ustawień należy też zaznaczyć opcje wysyłania zdjęć po wykryciu ruchu. W tym miejscu podaje się też adres e-mail, na który automatycznie trafia zarejestrowany obraz. Ważne jest również, aby wyłączyć tryb hibernacji komputera, a zaznaczyć wyłączanie ekranu. Dzięki temu sprzęt będzie działał bez przerwy a złodziej się nie domyśli, że jest filmowany.

Aktualności Bezpieczeństwo