Czy warto kupować samochody używane z salonu?

Rynek samochodowy jest bardzo zróżnicowany. Kiedy planujemy kupić auto przeglądamy wiele ogłoszeń w poszukiwaniu najbardziej dla nas odpowiedniego. Ceny samochodów zaczynają się od kilku tysięcy, a kończą nawet na kilkuset. Nie każdego jednak stać na nowy samochód z salonu, ale co z używanymi?

samochód elektryczny

Najważniejsze kwestie przy kupnie używanego auta z salonu

Kupując auto od autoryzowanych dealerów z pewnością łączy się to z mniejszym ryzykiem niż kupno od osoby prywatnej. Dostaniesz gwarancję oraz prawdziwe, rzetelne informacje na temat samochodu, który Cię interesuje. Jednakże warto przyjrzeć się historii danego pojazdu, stanu technicznemu a następnie poważnie przemyśleć decyzję zakupu.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że nie kupujesz nowego auta w stanie idealnym – był on już kiedyś użytkowany przez innego kierowcę, możliwe są przeprowadzone w nim naprawy i usterki. Na co jednak w szczególności zwrócić uwagę?

  • Stan techniczny pojazdu – jest to podstawowe kryterium przy wyborze używanego auta. Dobrze więc, aby zdobyć jak najlepsze informacje w tym temacie. Warto także pamiętać, aby sprawdzić jaka jest wysokość jego przebiegu.
  • Pochodzenie – najlepiej kupić auto w polskim salonie, pochodzące od pierwszego właściciela, ponieważ każdy kolejny wiąże się z większym ryzykiem napraw i usterek.
  • Historia serwisowa – dobrym pomysłem jest dowiedzenie się gdzie dany samochód był naprawiany. Najlepiej, jak jego poprzedni właściciel korzystał z autoryzowanych serwisów – daje to pewność, że stosowano tylko oryginalne części zamienne.
  • Stan wnętrza – kokpit jest mocno wyeksploatowany? Najprawdopodobniej świadczy to o braku dbałości o auto jego poprzedniego właściciela, w tym także o stan techniczny.
  • Ilość wypadków – stłuczki nie wykluczają od razu auta od jego dobrego stanu. Jednakże, jeżeli były one poważne to może się to wiązać z większymi wadami technicznymi co obniża cenę samochodów. Warto zatem racjonalnie do tego aspektu podejść.

Dlaczego warto kupić używane auto z salonu?

Kupno auta od autoryzowanego dealera to przede wszystkim pewność tego, że stan pojazdu jest taki, jaki deklaruje sprzedawca. Kupując samochody od prywatnych sprzedawców to duże ryzyko – zawsze mogą wyjść na jaw ukryte przez nich szkody i wady techniczne.

Dealer oferuje często gwarancję. Sprawdzone i renomowane salony dbają o swoją reputację oraz klientów, więc nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż aut w złym stanie lub bez wiadomego pochodzenia. U dealerów można także liczyć na najróżniejsze opcje sprzedaży obejmujące raty, leasing, wynajem długoterminowy i inne bardzo korzystne dla klientów warianty.


Największą zaletą kupna używanego auta z salonu jest jednak fakt, że jest on sprawdzony – znana jest jego historia, a wszystkie naprawy są udokumentowane. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest praca na oryginalnych częściach. 

Źródło artykułu – MB Motors Warszawa

Aktualności Motoryzacja Poradniki