Test lokalizatora GPS – IKOL

Firma LoJack dała nam możliwość przeprowadzenia testów lokalizatora przenośnego GPS – IKOL SPOT. IKOL Spot to moduł do lokalizacji osób oraz zwierząt. Może on posłużyć m.in do wyznaczenia aktualnego położenia samochodu, ochrony zwierząt (sprawdzenie lokalizacji w przypadku jego ucieczki) czy też np. do kontroli gdzie aktualnie przebywa nasze dziecko.

W pudełku, które dostaliśmy znalazłem: lokalizator – moduł ikol SPOT, pokrowiec na lokalizator, instrukcję, ładowarkę do modułu oraz kod aktywacyjny. Pokrowiec poza samą ochroną modułu zwiększa możliwości montażu urządzenia. Można go zamocować na pasku, na obroży lub przypiąć do torby. Za taki zestaw musimy zapłacić jednorazowo 390 zł netto.

Moduł IKOL Spot z pokrowcem Moduł IKOL Spot - pudełko

Lokalizator jest mały – ma wielkość pudełka od zapałek. Dzięki temu można go umieścić w naprawdę wielu miejscach, również na dworzu – zwłaszcza, że wg. zapewnień producenta urządzenie może pracować w temperaturach od -20 do +55 stopnii Celsjusza. W małym czarnym pudełku lokalizatora zamknięto baterię (do 180 godzin pracy wg. informacji producenta), anteny: GPS oraz GSM i kartę SIM.

Z przodu modułu znajdują się 3 diody. Niebieska – informuje o działaniu GPS, zielona – informuje o prawidłowym działaniu samego modułu oraz czerwona – pokazuje stan naładowania baterii.

Dodatkowo z boku modułu znajduje się włącznik modułu oraz złącze do ładowania wewnętrznej baterii. Złącze to jest chronione specjalną zaślepką. Moduł uruchamiamy poprzez 2-3 sekundowe przytrzymanie włącznika. Warto w tym miejscu wspomnieć o nieco niefortunnym położeniu przycisku. Mianowicie, w przypadku gdy używamy pokrowca, możliwe jest przypadkowe włączenie bądź wyłączenie urządzenia w momencie jego wkładania.

Moduł IKOL Spot Moduł IKOL Spot

Należy pamiętać aby przed włączeniem urządzenia w pełni go naładować.

Po naładowaniu modułu oraz jego włączeniu można przystąpić do jego aktywacji.

Konto możemy założyć na stronie system.ikol.pl .

Moduł IKOL Spot - www

Moduł IKOL Spot - www

Po utworzeniu konta i poprawnym zalogowaniu wybieramy opcję “Dodaj nowy lokalizator”

Moduł IKOL Spot - nowy lokalizator

Moduł IKOL Spot - nowy lokalizator

Podajemy numer lokalizatora oraz kod aktywacyjny. Parametry te znajdziemy w pudełku – razem z modułem IKOL.

Oprócz podstawowego pakietu usług, możemy wybrać liczne usługi dodatkowe – dodatkowo płatne. Poniżej umieszczam ich wykaz wraz z cennikiem.

Moduł IKOL Spot - usługi IKOL - usługi IKOL - usługi IKOL - usługi IKOL - usługi IKOL - usługi

Jak widać możliwości wyboru jest bardzo dużo. Już w podstawowym pakiecie – dostępnym obecnie za 15,99 zł netto – uzyskamy dostęp do podglądu na żywo gdzie jest nasz lokalizator. Dodatkowo w tym pakiecie mamy możliwość dodania (bezpłatnie) do monitoringu dowolnego tabletu bądź smartfonu działającego pod kontrolą systemu Android. W tym przypadku konieczne jest jedynie zainstalowanie oprogramowania w danym urządzeniu. Można je pobrać ze sklepu Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.lojack.ikolx&utm_source=ikol-pl-lokalizacja&utm_medium=button

W tym momencie warto jednak pamiętać, że dokładność pozycji GPS wyznacza nasze urządzenie.

Oprogramowanie działa w sposób niewidoczny dla użytkownika, co kilka minut przesyłając aktualną pozycję.

Warto zwrócić także uwagę na usługi alertów obszaru. Może ona posłużyć do pilnowania np. naszej pociechy czy przypadkiem nie znalazła się poza wyznaczonym obszarem. O wyjściu z obszaru lub też o jego ponownym zajęciu zostaniemy poinformowani mailowo lub sms-em. Tak więc w przypadku wyboru tej usługi nie musimy stale obserwować mapy – system zrobi to za nas.

IKOL - alert obszaru

Po dodaniu urządzenia do systemu, jego pełna aktywacja nastąpi w ciągu 10 dni – w naszym przypadku nastąpiło to w ciągu kilku godzin.

Po zalogowaniu nasze konto wygląda już tak:

IKOL - menu IKOL - menu

Jak widać dostępne jest bogate menu. Dzięki niemu możemy np. (zależnie od wybranych usług):

  • wybrać etykietę oraz ikonę lokalizatora pod jaką widoczny jest na mapie
  • dodać nowy lokalizator
  • zmienić dane osobowe oraz hasło
  • dodać użytkowników do sytemu oraz nadać im uprawnienia
  • skonfigurować swoje usługi
  • skontrolować działanie lokalizatorów
  • skontaktować się z pomocą techniczną
  • sprawdzić aktualne położenie swoich lokalizatorów

Najważniejsza funkcja całego systemu kryję się pod menu: Aplikacja ikol .

IKOL - aplikacja IKOL

Właśnie tutaj możemy znaleźć aktualne położenie naszych wszystkich lokalizatorów. Jak widać aplikacja korzysta z map OpenStreetMap. Projekt OpenStreetMap to zbiór map, które są edytowane przez samych użytkowników. Odznacza się on dosyć dużą dokładnością oraz dużą ilością detali – większą niż np. w mapach Google’a.

Po wybraniu z lewej strony danego lokalizatora, jego położenie zostanie pokazane na mapie widocznej w środkowej części ekranu. Dodatkowo pod nazwą danego lokalizatora znajdziemy informację na temat stanu naładowania baterii oraz dokładności wyznaczonej pozycji GPS. W zależności od rodzaju wykupionych usług dodatkowych możemy np. przejrzeć dane historyczne bądź też otrzymywać raporty na temat rozpoczęcia ruchu czy też alertów.

W naszym przypadku bateria modułu IKOL Spot wystarczyła na ok. 180 godzin pracy – czyli dokładnie tyle ile opisano w instrukcji modułu. Sam moduł do pełnego naładowania (od stanu całkowitego rozładowania) potrzebuje ok 2-2,5 godziny – czyli nie wiele w stosunku do czasu monitorowania.

System IKOL działa naprawdę bardzo dobrze. W każdym momencie możemy znaleźć informację na temat aktualnego położenia lokalizatora. System polecam w szczególności rodzicom. Wydatek nie jest duży, a stopień bezpieczeństwa naszej pociechy znacząco wzrasta.

Polecam.

 

 

Aktualności Bezpieczeństwo Testy