Jak zostać zawodowym gamerem?

Branża e-sportowa rozwija się dzisiaj w niesamowitym tempie. Jeszcze w pierwszej dekadzie tego tysiąclecia duże turnieje e-sportowe, ligi i kluby zrzeszające gamerów były rzadkością i nikt nie myślał o tym, że kiedyś zawody gamingowe będą rozgrywane na stadionach zapełnionych od publiczności. Dzisiaj pytanie o to, jak zostać zawodowym gamerem już nikogo nie dziwi, gdyż tak na zachodzie, jak i w Polsce funkcjonuje wiele profesjonalnych klubów zajmujących się e-sportem.

gamer

Jak wygląda branża e-sportowa?

Rozwój branży e-sportowej wiąże się z faktem, że producenci gier przez ostatnie dwie dekady wprowadzili na rynek wiele tytułów, w które można grać online. Rozgrywka między graczami, a nie rywalami komputerowymi jest o wiele bardziej emocjonująca i spełnia wszystkie kryteria sportowej rywalizacji. Nie bez powodu najpopularniejsze gry na świecie to właśnie takie, w które można grać w trybie multiplayer.

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych gracze znaleźli miejsce, w którym mogli zacząć dzielić się nagraniami ze swoich potyczek, a to z kolei zaczęło interesować całe rzesze innych graczy. Tak zrodziła się ogromna gałąź przemysłu rozrywkowego, w której wraz z ogromnym zainteresowaniem pojawiły się pieniądze od sponsorów, którzy zobaczyli w tym potencjał do lokowania swoich reklam. Jeżeli szukasz newsów i porad ze świata gier, to znajdziesz je na stronie https://www.gram.pl/news/, gdzie można zobaczyć, jak działa światek gamingowy.

Jak można zarabiać na e-sporcie?

Trudno jednoznacznie określić, kogo można nazwać profesjonalnym gamerem. W tej branży można bowiem zarabiać na różne sposoby, takie jak:

  • nagrywanie streamów online,
  • działalność w mediach społecznościowych i pozyskiwanie sponsorów,
  • branie udział w turniejach,
  • granie w klubie e-sportowym.

Każdy gracz ma swoją drogę, a pomimo tego, że jest to już bardzo rozwinięta branża, nadal dynamicznie się zmienia.

Czy na turniejach e-sportowych można zarobić?

Przychody zawodowych graczy pochodzą z różnych źródeł. Najbardziej do modelu zawodowca zbliżony jest schemat bycia zawodnikiem klubu e-sportowego. Takie kluby wystawiając swoich zawodników na turniejach krajowych i międzynarodowych, zarabiają na nagrodach, a także na kontraktach reklamowych ze sponsorami. Gracze zazwyczaj mają podstawowe pensje, a ponadto premie za wyniki. Stałe pensje na poziomie kilku tysięcy dolarów miesięcznie w klubach e-sportowych dzisiaj już nikogo nie dziwią i chcąc zostać zawodowcem, należy dążyć do bycia graczem takiego klubu.

W wielu turniejach można też startować indywidualnie, gdzie także można wygrać nagrody pieniężne, jednak tak samo jak w zawodowym, tradycyjnym sporcie, trudno osiągnąć tak poziom zawodowca. Chcąc mieć stałe wynagrodzenie, trzeba mieć kontrakt z konkretną drużyną, a najlepiej rozwijać również swoje media społecznościowe, które są w stanie przynieść ogromne zyski ze współprac reklamowych. Nawet w Polsce na lokalnym rynku nie brakuje zawodowych gamerów, żyjących tylko z tego, że publikują nagrania ze swoich potyczek na popularnych serwisach wideo, zarabiając na reklamach w sieciach partnerskich oraz na umowach indywidualnych z reklamodawcami.

Aktualności Gry