Jak zarabia się na e-sporcie?

E-sport to coraz bardziej popularna dziedzina życia. Istnieje wielu graczy komputerowych, którzy poświęcają cały swój wolny czas na granie i zarabiają na tym spore pieniądze. Na duże zarobki mogą liczyć przede wszystkim profesjonalni gracze, którzy rozwijają swoje umiejętności i z dnia na dzień stają się coraz lepsi. E-sport opiera się głównie na najbardziej znanych grach na świecie, a więc League of Legends, Counter Strike, czy też StarCraft. Każdy wybiera swoją ulubioną grę, w której poprawia swoje zdolności, szuka możliwości zatrudnienia w profesjonalnej drużynie, itd. Dzięki temu można z czasem brać udział w międzynarodowych turniejach, które przynoszą graczom światową sławę i ogromne pieniądze na ich kontach.

Regularna gra w turniejach

Największe zarobki w e-sporcie spływają poprzez regularną grę w znanych i poważanych turniejach, w których biorą udział zawodnicy z całego świata. Polacy na tej arenie nie są chłopcami do bicia, ponieważ zdobywają różne trofea i są szanowani w wielu zakątkach świata. Największe wygrane wypłacane są za zwycięstwa w turniejach, jednak już sam udział jest bardzo opłacalny, ponieważ niesie za sobą zarobek rzędu kilkunastu tysięcy dolarów. Jak widać warto rozpocząć swoją karierę w e-sporcie i zbierać z tego całkiem niezłe plony.

Oczywiście nie każdy może brać udział w turniejach. Zwykle są one przeznaczone dla całych drużyn, więc jeśli jest się dobrym graczem komputerowym, np. w grę Counter Strike: Global Offensive lub League of Legends, warto poszukać dla siebie dobrej drużyny i wraz z innymi zawodnikami rozwijać swoje zdolności na wiele możliwych sposobów. To przyniesie zainteresowanym największe zyski, a jednocześnie można poznać zupełnie nowe metody trenowania, które na pewno pozytywnie wpłyną na to, że dana osoba będzie się stawała coraz lepszym graczem w wybranej przez siebie grze.

Poza graniem w turniejach, w przypadku gry League of Legends, popularnością cieszy się elo boosting, czyli usługa polegająca na wbijaniu wyższych dywizji przez profesjonalnych graczy, najczęściej na zlecenie początkujących.

Prowadzenie streamów i otrzymywanie dotacji

E-sport bardzo często kojarzy się z prowadzeniem streamów, a więc najlepsi gracze komputerowi prowadzą transmisje w Internecie, tak aby internauci mogli podziwiać ich umiejętności oraz poszczególne etapy turnieju, w którym biorą udział. Stream może zostać odpalony w dowolnym momencie, a więc nie tylko podczas turnieju, ale też podczas zwykłej, domowej rozgrywki ze znajomymi. Podczas takich streamów zdobywa się dotacje od swoich widzów, którzy wpłacają pieniądze na konta swoich ulubionych graczy. Dzięki temu zarobki poszczególnych graczy komputerowych są jeszcze większe. Nikt nie jest zmuszany do wpłacania dotacji, internauci robią to samowolnie, na własną odpowiedzialność. Tym samym gracze mogą się jeszcze bardziej rozwijać i skupić wyłącznie na grze, ponieważ nie jest im potrzebna żadna praca dodatkowa.

Prowadzenie własnych sklepów internetowych

Większość graczy komputerowych decyduje się na założenie swojego sklepu internetowego. Jest w tym bardzo duży sens, ponieważ dzięki takim sklepom zyskuje się jeszcze większe grono zwolenników, a ponadto więcej się na tym zarabia. Gracze wyrabiają swoje:

  • koszulki,
  • czapki,
  • naklejki,
  • różne gadżety.

Potem takie rzeczy są sprzedawane w sklepach internetowych, oczywiście na koszulkach może się pojawić podobizna danego gracza lub jakiś elementy graficzny, którym jest związany z nim lub e-sportem. Wtedy też internauci na pewno chętnie taką rzecz zakupią, aby pochwalić się nią przed znajomymi. Każdy chce czymś zabłysnąć, dlatego zakupienie przedmiotów ze sklepów internetowych swoich ulubionych graczy jest czymś naturalnym. 

Cała działalność musi być jednak bardzo dobrze przemyślana, ponieważ zainteresowani powinni wiedzieć, jakie rzeczy sprzedają się najlepiej, na czym zależy widzom i co przyniesie największe zyski. Należy mieć też solidne grono współpracowników, które zajmie się prowadzeniem takiego sklepu i realizowaniem kolejnych zamówień, ponieważ jeśli gracz będzie robił to samodzielnie, wtedy nie starczy mu czasu na regularną grę, a jego umiejętności znacznie się obniżą. Przez to jego szanse na występowanie w popularnych turniejach bardzo zmaleją.

Coraz większe grono sponsorów

W e-sporcie pojawia się coraz większe grono sponsorów, którzy ładują w cyfrowy sport duże pieniądze. To oczywiście bardzo dobra informacja dla wszystkich graczy, ale też dla tych osób, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z e-sportem. Na samym początku wcale nie trzeba być super dobrym graczem, można się rozwijać stopniowo, najważniejsza w tej dziedzinie jest cierpliwość. Liczy się także poczucie własnej wartości, gracz musi wiedzieć, że jest naprawdę dobry i jest w stanie pokonać innych graczy.

Cały rynek opiera się głównie na sponsorach, a więc gracze podpisują lukratywne kontrakty z poszczególnymi firmami, które reklamują np. na swoich koszulkach, podczas gry w największych turniejach na świecie. Opłaca się to obu stronom, ponieważ gracze mogą skupić się na tym, co kochają najbardziej i zarabiają na tym jeszcze więcej, a sponsor staje się bardziej rozpoznawalny wśród młodzieży. Cyfrowy sport zyskuje coraz większe uznanie, dlatego sponsorzy starają się na tym skorzystać, a na stole pojawiają się nieziemskie kwoty. Gracze komputerowi chętnie przystają na różnorakie współprace szczególnie, że ofert pojawia się mnóstwo. Najwięcej zarabia się na gracz, w które gra największa grupa osób, a więc np. w na grze DOTA-2. Szacuje się, że rocznie najlepsi gracze są w stanie wyciągnąć nawet kilka milionów dolarów. Zarobki są jednak uzależnione od wielu czynników, np.:

  • umiejętności gracza,
  • gry, w którą gra się na co dzień,
  • zainteresowania widzów i sponsorów,,
  • organizacji lub drużyny, w której znajduje się gracz.

Jak widać warto to ze sobą wszystko dobrze połączyć, aby móc marzyć o niesamowitych kwotach, które co miesiąc będą spływały na konto gracza. Zdecydowanie najważniejsze jest jednak to, aby postarać się o znalezienie profesjonalnej drużyny i generalnego sponsora, który będzie wypłacał graczowi co miesiąc solidną gratyfikację finansową. W ten sposób w ciągu kilku lat można stać się milionerem i dorobić się wszystkiego tego, o czym marzyło się, mając zaledwie kilkanaście lat. E-sport to przyszłość, więc warto się tym zainteresować. 

Gry Poradniki