Dla gracza, freelancera i do użytku domowego – jakie laptopy dla jakich grup użytkowników?

Nawet najlepsze laptopy nie są w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich grup użytkowników. Niektórzy z nas oczekują niezwykle mocnych podzespołów, które umożliwią komfortową grę w najnowsze gry, inni z kolei oczekują wydajnej pracy za przystępną cenę. Dlatego właśnie każdy z tych użytkowników powinien zwracać uwagę na inne aspekty.

Producenci oferują setki różnych modeli laptopów. Większość z nich to urządzenia uniwersalne, przeznaczone do użytku domowego lub do mniej zaawansowanych prac. Na jakie jednak parametry powinni zwrócić uwagę bardziej wymagający użytkownicy? Jakie komponenty powinni brać pod uwagę poszukując optymalnego sprzętu dla siebie? Poniżej znajdziesz garść wskazówek, które pomogą dobrać laptopa dla gracza, osoby prowadzącej własny biznes oraz urządzenie przeznaczone do użytku domowego.

Jaki laptop dla gracza?

Czasy, gdy gracze korzystali jedynie z komputerów stacjonarnych już dawno odeszły w niepamięć. Przenośnie urządzenia w niczym nie ustępują jednostkom stacjonarnym, a są wygodniejsze w użytkowaniu. Najważniejszymi elementami laptopa dla gracza jest karta graficzna oraz procesor. Powinny być one maksymalnie wydajne, należy jednak zwrócić uwagę, aby procesor i karta były podzespołami podobnej klasy – tylko w takim przypadku możliwa będzie płynna gra.

Ponadto warto postawić na urządzenie o przekątnej ekranu 17 cali. Taka wielkość zapewnia wygodną powierzchnię roboczą oraz ekran. Dodatkowo ekran powinien wyświetlać obraz w jakości full HD.

Komputer dla freelancera

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pracę na swoim. Prowadzenie własnej działalności daje szerokie możliwości rozwoju oraz często więcej satysfakcji, niż praca na etat. Nieodłącznym narzędziem pracy każdego freelancera jest laptop – towarzyszy on nie tylko w pracy w domowym biurze, ale też jest wykorzystywany podczas spotkań biznesowych. Urządzenia, które spełnią takie oczekiwania powinny wyróżniać się szerokim spektrum możliwości, solidnym wykonaniem, długim czasem pracy baterii oraz dużą liczbą złącz. Takie oczekiwania spełnia na pewno laptopy Sony.

Warto postawić na model wyposażony w szybki dysk SSD oraz przynajmniej 8GB pamięci ram. Ponadto przydatne może być gniazdo SIM oraz modem 4G LTE. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie laptop o przekątnej 14 lub 15 cali – zapewni on dużą powierzchnię roboczą i wciąż będzie wygodny w przenoszeniu.

Laptop do użytku domowego

Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie – co to tak naprawdę znaczy, że laptop jest przeznaczony do użytku domowego? Jeśli nie pracujesz w domu, to we własnych czterech kątach laptopa używasz zazwyczaj do rozrywki. Przeglądasz na nim zatem multimedia i pracujesz w mniej zaawansowanych programach. W takim przypadku warto postawić na dysk SSD, który zapewni szybki dostęp do zapisywanych danych, jednak 4 GB pamięci ram w zupełności powinny wystarczyć – jeśli laptop będzie jedynie służył rozrywce, nie ma sensu płacić za komponenty z najwyższej półki. Urządzenie do 2000 zł w pełni powinno spełnić oczekiwania domowego użytkownika.

Aktualności Hardware Laptopy Poradniki