Asystent Google od Cukrzyca.pl pomoże diabetykom w diecie

Diabetycy doczekali się dedykowanego Asystenta głosowego Google. Jest to pierwsza w Polsce aplikacja zdrowotna sterowana głosem, skierowana właśnie do cukrzyków. Od dziś mogą zapytać Cukrzyca.pl o indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny, wymienniki węglowodanowe oraz białkowo-tłuszczowe bez użycia klawiatury. Wszystko po to, by ułatwić im codzienną walkę z chorobą. Czy będzie to prawdziwa zmiana w życiu cukrzyka?

“Ok, Google” w Polsce

Już od początku roku z asystentem Google można porozmawiać w języku polskim. Głosowe sterowanie funkcjami i wyszukiwanie informacji miało ułatwić korzystanie ze smartfonów i innych inteligentnych urządzeń, ale również całkowicie zmienić sposób, w jaki z nich korzystamy.

Zainteresowanie asystentem Google nie maleje – wręcz przeciwnie[1]. To dlatego, że poza możliwością korzystania głosowo z natywnych rozwiązań Google, pojawia się coraz więcej aplikacji firmowych współpracujących z asystentem, dzięki platformie Actions on Google[2]. Możemy poprosić Google o włączenie serialu na NetFlixie, planować z eSky podróże, a nawet zapytać Pana Śmieciarza[3], jak segregować odpady.

Aplikacji w kategorii Zdrowie i Fitness na razie jednak jest bardzo niewiele.

Pierwszy Asystent Google dla diabetyków w Polsce

Asystent Google od Cukrzyca.pl to pierwsza aplikacja głosowa dla diabetyków w Polsce.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, a liczba osób z cukrzycą  z roku na rok systematycznie rośnie[4]. Wiąże się ona z wieloma restrykcjami.

Tworząc portal Cukrzyca.pl, zauważyliśmy, że to właśnie pilnowanie diety sprawia najwięcej trudności w codziennym życiu z cukrzycą. Liczne ograniczenia żywieniowe, konieczność zdyscyplinowania się i samokontroli to jeden aspekt – mówią specjaliści z portalu Cukrzyca.plNa początku jednak konieczność liczenia kalorii, sprawdzanie indeksu glikemicznego produktów oraz obliczanie wymienników węglowodanowych może być tym, co zniechęca najbardziej do zadbania o swoją zdrową dietę[5].

Eksperci portaluCukrzyca.pl pamiętają jednak o tym, że dieta ma kluczowe znaczenie w leczeniu cukrzycy. Są tego świadomi również sami zainteresowani – aż 76% cukrzyków wie, że dobór, ilość i częstotliwość jedzenia ma duże znaczenie[6].

Sama wiedza to jednak często za mało, aby zacząć przestrzegać diety. Chcemy jak najbardziej ułatwić codzienne przygotowywanie posiłków”, mówią. “Myślimy, że możliwość prostego zapytania swojego telefonu o indeks, ładunek glikemiczny czy wymiennik węglowodanowy, zamiast wyszukiwania tych informacji w internetowych czy drukowanych tabelach to po prostu duża oszczędność czasu. Stąd pojawił się pomysł na wykorzystanie asystenta

Ok, Google. Zapytaj Cukrzyca.pl o indeks glikemiczny

Uruchomienie w polskim Asystencie Google aplikacji dla diabetyków jest bardzo proste. Wystarczy uruchomić na swoim telefonie Asystenta Google w języku polskim i powiedzieć do niego: Ok, Google. Porozmawiaj z Cukrzyca.pl.

Dietetycy portalu Cukrzyca.pl, w oparciu o swoje doświadczenie przygotowały zagadnienia, które są najbardziej przydatne w diecie diabetyka. O nie wszystkie możemy zapytać Asystenta.

Pytając go “Co potrafisz?”, dowiemy się, że poda on nam indeks oraz ładunek glikemiczny składników, podpowie wartość wymiennika węglowodanowego oraz białkowo-tłuszczowego.

Rozwój aplikacji

Aplikacja powstała z myślą o cukrzykach. Twórcy Cukrzyca.pl mają nadzieję, że będzie to zmiana na dobre w codziennym życiu diabetyków. Co dla nich ważne, z aplikacji mogą również korzystać osoby z powikłaniami od cukrzycy, np. pogarszającym się wzrokiem, oraz insulinooporni. Tak naprawdę wszyscy, dla których takie parametry jak indeks glikemiczny, wymienniki węglowodanowe i inne odgrywają w diecie ważną rolę.

“Cały czas monitorujemy odpowiedzi użytkowników, aby ulepszać nasze rozwiązanie. To daje nam prawdziwy wgląd w to, czego potrzebują osoby z cukrzycą. Oczywiście myślimy o wdrażaniu kolejnych pomocnych pytań” – mówią specjaliści Cukrzyca.pl.

Twórcy Cukrzyca.pl ze zniecierpliwieniem czekają na wprowadzenie do Polski urządzeń Google Home. Wtedy z asystentem będzie można porozmawiać bez korzystania z telefonu, a to będzie najwygodniejsze rozwiązanie na kuchennym blacie.

By przetestować pierwszą polską inteligencję dla diabetyków, wystarczy uruchomić Asystenta Google i powiedzieć: “Ok Google, Porozmawiaj z Cukrzyca.pl”. Nie zapomnijcie powiedzieć “Zmotywuj mnie!” 🙂


[1] https://www.spidersweb.pl/2019/01/asystent-google-po-polsku-premiera.html

[2] http2s://developers.google.com/actions/

[3] https://noizz.pl/ekologia/pan-smieciarz-sztuczna-inteligencja-pomagajaca-w-segregowaniu-smieci/7pzey60

[4] https://cukrzyca.pl/cukrzyca/

[5] https://cukrzyca.pl/dieta/

[6] https://biotechnologia.pl/informacje/dieta-cukrzyka-co-wolno-a-co-nie,15747


Aktualności Aplikacje