Wybieramy zewnętrzny dysk twardy

Codziennie gromadzimy na naszych dyskach duże ilości danych. Z czasem ilość danych jest tak duża, że przestaje się mieścić na wbudowanym dysku twardym. Problem powstaje kiedy nie chcemy usuwać danych zgromadzonych na dysku ponieważ są to nasze prywatne dane takie jak zdjęcia czy filmy. Na szczęście możemy kupić zewnętrzny dysk twardy.

zewnętrzny dysk twardy

Po pierwsze: pojemność

Jest to jeden z najważniejszych parametrów. Jeżeli kupiliśmy laptopa z dyskiem 500 GB i potrafimy zapełnić go zdjęciami i filmami które zrobiliśmy w ciągu pół roku to warto się rozejrzeć za dyskiem o pojemności większej od 1 TB, albo tak zwaną macierzą dyskową. Jeżeli nasze potrzeby nie są aż tak wygórowane to dysk o pojemności 500 GB w zupełności nam wystarczy. Gdy rozmiar naszych danych nie przekracza kilku/kilkunastu gigabajtów to warto rozważyć zakup pendrive’a albo skorzystać z tzw. chmury jak Google Drive albo SkyDrive

Po drugie: częstotliwość użytkowania

Częstotliwość użytkowania jest również bardzo ważna. Jeśli dysk twardy chcemy używać sporadycznie to nie będzie nam przeszkadzać jego podłączanie i odłączanie. Natomiast jeśli mamy zamiar używać go dość często, w dodatku bez konieczności podłączania go do prądu, warto zastanowić się nad dyskami twardymi z Wi-Fi tj. Segate. Poza Wi-Fi mają również zewnętrzne zasilanie więc na wyjeździe sprawdzą się idealnie.

Po trzecie: USB 2.0 czy 3.0

Ten parametr jest ważny ponieważ definiuje jak szybko dysk twardy będzie przesyłał i odbierał dane z naszego komputera. Nawet jeśli nie mamy komputera z USB 3.0 warto jest rozważyć zakup dysku USB 3.0 ponieważ jeśli wymienimy komputer na nowszy zyskamy na prędkości. Dodatkowo dyski USB 3.0 są tzw. kompatybilne wstecznie to znaczy, że dysk twardy USB 3.0 można podłączać pod gniazdko USB 2.0 i będzie działał, tylko przesył danych nie będzie tak szybki.

Po czwarte: prędkość obrotowa

Najpopularniejsze są dwie prędkości obrotowe: 5400 obr/min i 7200 obr/min. Teoretycznie liczba obrotów na minutę przekłada się na prędkość z jaką dysk twardy odczytuje i zapisuje dane. Praktycznie w handlu częściej dostępne są dyski o prędkości obrotowej 5400 obr/min więc prędkość obrotowa nie jest aż tak ważna.

Oczywiście na rynku są dostępne dyski SSD które są znacznie szybsze i wydajniejsze od standardowych dysków twardych niestety na razie są one bardzo drogie i jako zewnętrzny dysk twardy zupełnie nieopłacalne.

Aktualności Hardware Poradniki