Funkcjonalne aplikacje do klonowania dysków

Gdy myślimy o zakupie nowego komputera czy większego dysku lub chcemy zamienić dysk HDD na SSD, pojawia się problem – jak szybko i łatwo przenieść system operacyjny, ustawienia komputera, programy i inne dane na nowy nośnik. Choć z początku może się wydawać, że kopiowanie danych to proces długi i trudny, to w praktyce nie jest to prawda. Dostępne na rynku funkcjonalne aplikacje do klonowania dysków pozwalają na stosunkowo szybkie i łatwe przeniesienie danych z jednego nośnika na drugi. Często tego typu oprogramowanie jest udostępniane przez producentów dysków SSD – WD czy Samsung. Przyjrzyjmy się zatem tym programom i poznajmy ich funkcjonalności oraz cechy pozwalające na proste i wygodne kopiowanie zawartości dysków.

Funkcjonalne aplikacje do klonowania dysków.

Acronis True Image WD Edition

Jeśli posiadamy dysk firmy Western Digital, aplikacja Acronis True Image WD Edition pozwoli na łatwe przeniesienie systemu, programów i innych danych z jednego nośnika na drugi. Ciekawą funkcjonalnością tego programu jest możliwość wyboru folderów i partycji, które nie mają być kopiowane. Pozwala to na ograniczenie ilości przenoszonych danych i zaoszczędzenie miejsca na nowym dysku. Aplikacja ponadto pozwala na tworzenie obrazów dysku i zapisywanie ich na nośnikach wymiennych i udziałach sieciowych.

Ponadto Acronis True Image WD Edition posiada wsparcie dla nowoczesnych napędów WD Advanced Format zoptymalizowanych pod kątem najnowszych systemów operacyjnych oraz komputerów Mac. Technologia ta pozwala ponadto na zapisanie większej ilości danych na dysku twardym.

Samsung Data Migration Software

Właściciele dysków firmy Samsung mogą z kolei skorzystać z prostej i intuicyjnej w obsłudze aplikacji Samsung Data Migration Software. Prostota użytkowania sprawia, że oprogramowaniem bez większego problemu posłużą się również mniej doświadczeni użytkownicy. Dostępna w nowej wersji funkcja custom cloning pozwala na wyłączenie z procesu kopiowania danych, na które brakuje miejsca na nowym dysku. Aplikacja Samsung Data Migration Software jest przeznaczona do pracy jedynie z dyskami tego producenta.

Paragon Drive Copy Professional

Kolejna, tym razem bardzo zaawansowana, aplikacja do klonowania dysków to Paragon Drive Copy Professional. Ten płatny program jest przeznaczony dla użytkowników często modyfikujących lub kopiujących partycje na dyskach. Aplikacja zawiera naprawdę sporo przydatnych funkcji do kopiowania zawartości dysków. Z jej pomocą można łatwo przenieść dane na dysk o mniejszej pojemności. Jeśli na nowym nośniku nie ma wystarczająco dużej ilości miejsca, można określić, które dane nie zostaną skopiowane. Ponadto program podpowiada użytkownikowi, które pliki zajmują najwięcej miejsca na nośniku.

O&O Diskimage 14

To również aplikacja do klonowania dysków przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Poza możliwością kopiowania nośników oferuje wiele innych, przydatnych funkcji – np. wykonywanie kopii zapasowych. Samo klonowanie dysków przy pomocy tej aplikacji nie powinno sprawić większego problemu – wystarczy wybrać dysk źródłowy i docelowy, a następnie kliknąć przycisk „Rozpocznij”.

Macrium Reflect Free

Ta darmowa aplikacja do klonowania dysków jest intuicyjna i łatwa w obsłudze. Charakteryzuje się przejrzystym interfejsem, z którym poradzi sobie każdy użytkownik. Przez proces klonowania dysków prowadzi kreator, który pozwala na wybór kopiowanych partycji. Aplikacja umożliwia również sklonowanie starego dysku, gdy na nowym jest mniej miejsca. Obsługiwana jest także funkcja SSD Trim oraz możliwość kopiowania sektora po sektorze.

Macrium Reflect Free to bezpłatna aplikacja, która zaspokoi potrzeby większości użytkowników chcących szybko i wygodnie przenieść dane na nowy dysk.

Easeus Todo Backup Free

To darmowe oprogramowanie jest przeznaczone głównie do tworzenia kopii zapasowych danych. Pozwala jednak również na łatwe i wygodne klonowanie dysków – zarówno HDD jak i SSD. Jedyna wada to brak możliwości automatycznego sklonowania większego dysku na mniejszy. Funkcję tę można jednak dokupić za niewygórowaną cenę.

Shadow Copy

Ta niezwykle prosta w obsłudze aplikacja do klonowania dysków jest całkowicie darmowa – nie tylko do użytku domowego. Dzięki Volume Shadow Services kopiowane są również te pliki, które zostały zablokowane przez system Windows.

Podsumowanie

Na rynku istnieje wiele aplikacji do klonowania dysków. Są to programy darmowe lub płatne, najczęściej oferujące szereg innych funkcji pozwalających na szybkie i bezpieczne kopiowanie danych. Często przy zakupie dysku można otrzymać taki program w zestawie. Jeśli tak nie jest, warto pomyśleć o pobraniu prostej i funkcjonalnej aplikacji, która pomoże łatwo i komfortowo przenieść system, programy i dane na nowy nośnik.

Aktualności Aplikacje Poradniki Programy