Dysk HDD czy dysk SSD do laptopa?

Twardy dysk pełni najważniejszą funkcję w komputerze. Od jego pojemności i sprawności zależy to, jak wydajny i trwały będzie sprzęt oraz ile jesteś w stanie na nim zrobić i jak szybko. Z tego względu wiele osób decyduje się na wymianę dysku w laptopie na nowy. Czy warto inwestować w dysk SSD do laptopa? Czy lepiej pozostać przy starszej wersji, czyli dysku HDD? Sprawdź!

Dysk SSD czy HDD

Najlepszy twardy dysk do laptopa

Dysk twardy to element wyposażenia komputera, na którym są przechowywane wszystkie dane. Nie tylko pliki czy zdjęcia, lecz także na przykład system operacyjny. Od jego wielkości i sprawności zależy, jak szybko będziesz mógł je obsługiwać. Obecnie dostępne dyski twarde są wykonane w jednej z trzech technologii – klasyczne dyski HDD, półprzewodnikowe dyski SSD i hybrydowe SSHD. W większości starszych laptopów spotkamy dyski HDD, ale nadal można kupić nowy sprzęt z takim rozwiązaniem.

Wiele osób decyduje się na jego wymianę na nowy dysk SSD, nawet osoby, które mają sprzęt nowszej generacji z nowoczesnym dyskiem wymienia go na większe i nowocześniejsze dyski SSD. Dowiedz się, czy naprawdę warto.

Dysk HDD czy dysk SSD do laptopa?

Nie ulega wątpliwości, że dysk SSD do laptopa jest uważany za najlepszy. Dzieje się tak, ponieważ ma naprawdę dużo zalet w porównaniu do wcześniejszej technologii. Dyski HDD były dobre i pojemne, jednak technologia je nieco wyprzedziła i obecnie SSD staje się już standardem. Przede wszystkim zaznaczyć należy, że dyski SSD są po prostu znacznie cichsze niż ich poprzednicy. Nie mają ruchomych części, więc nie emitują hałasu podczas pracy.

Do tego ogromne znaczenie ma to, że dyski te są po prostu szybsze. Mają krótszy czas otwierania programów. Mniej się nagrzewają i są o wiele mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, wibracje, pole magnetyczne czy właśnie wysoką temperaturę. Do tego są bardziej oszczędne – nie potrzebują tak wiele energii do działania, jak dyski HDD. Pozwala to na dłuższą pracę laptopa na baterii.

Dysk SSD 1 TB czy mniejszy?

Wiadomo już, że dysk SSD to dobre rozwiązanie, które naprawdę świetnie się sprawdzi. Pozostaje jednak jeszcze pytanie: jaką pojemność powinien mieć dysk? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dysk SSD 1 TB jest za duży i lepiej oszczędzić pieniądze i kupić mniejszą pojemność.

A jednak warto rozważyć naprawdę dużą wielkość dysku. Warto mieć na względzie to, że gry i programy komputerowe są coraz bardziej rozbudowane i zwyczajnie zajmują coraz więcej miejsca. Do tego wszystkie pliki i dokumenty, które często przechowujemy na naszych komputerach – im więcej miejsca, tym lepiej.

Aktualności Hardware Laptopy Poradniki