Wakacje na kempingu? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Coraz większa liczba Polaków wybiera się w sezonie letnim na wakacyjny wyjazd, najczęściej w granicach naszego kraju lub Europy. Maleje tendencja do wyjazdów w miejsca bardziej oddalone. Polacy szukają na urlopie spokoju oraz możliwości spędzenia czasu z najbliższymi. Wpływa to na widoczny renesans mody z lat 70. – rodzinne wakacje na kempingu.

 Opisany trend ten dotyczy nie tylko Polski, bowiem w europejskich ośrodkach moda ta gościła od dawna. Wiele osób, planując podróż, stara się zaoszczędzić podczas podróży, np. na noclegach. Tutaj zastosowanie znajdują samochody będące jednocześnie domem – auta kempingowe, zwane z angielska kamperami. Jeśli czas takiej podróży ma być przez nas miło wspominany, warto zadbać o kilka ważnych kwestii, w tym o ubezpieczenie samochodowe.

Oszczędne ubezpieczenie

 Według polskiego prawa, ubezpieczenia samochodowe są obowiązkowe zarówno wobec kampera, jak i samochodu ze zwykłą przyczepą kempingową. Według informacji zamieszczonych w magazynie „Polski Caravaning”, w roku 2015 Polacy posiadali już ponad 2 tysiące kamperów oraz blisko 100 tysięcy przyczep kempingowych. Rosnące zainteresowanie takimi autami skłoniło europejskie firmy ubezpieczeniowe do rozszerzenia swojej oferty. Przykładem jest Lancaster Insurance, która w odpowiedzi na potrzeby rynkowe udostępniła w swojej ofercie m.in. polisę Campervan Insurance – https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/. Na znalezienie korzystnego finansowo ubezpieczenia naszego kampera może wpływać nasilająca się rywalizacja między firmami świadczącymi takie usługi.

Konsekwencje braku ubezpieczenia

 Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, w przypadku kampera warto zapoznać się z ofertą dodatkowych ubezpieczeń, takich jak: Autocasco lub Assistance. Pozwolą one uniknąć ponoszenia wysokich kosztów w sytuacjach losowych lub innych objętych umową. Dodatkowe ubezpieczenie zapewnia zwrot pieniędzy w takich sytuacjach, jak: kradzież, usterki w drodze, szkody poniesione w wypadkach drogowych, a także uszkodzenia mechaniczne itp.

Pamiętajmy, że podróż kamperem bez ubezpieczenia może zmienić nasz urlop marzeń w przygodę iście mroczną, dlatego nie warto oszczędzać na pakiecie ubezpieczeniowym. Jeśli przeanalizujemy kilka ofert z różnych firm na pewno uda nam się znaleźć najkorzystniejszą finansowo. Dodatkowe ulgi i zniżki możemy otrzymać, wybierając pakiet ubezpieczenia obowiązkowego i dodatkowego u tego samego agenta.

Aktualności Poradniki