Choroba urlopu nie wybiera

Nieważne, na jaką chorobę przewlekłą cierpisz – jeśli mimo wszystko czujesz się dobrze, a Twój lekarz nie znalazł żadnych przeciwwskazań, możesz w każdej chwili zaplanować zagraniczny urlop – oczywiście z odpowiednią ochroną ubezpieczeniową.

Od lat chorujesz na serce, cukrzycę, astmę, niedoczynność tarczycy albo walczysz z silną alergią? Kilkanaście miesięcy temu zdiagnozowano u Ciebie raka, stwardnienie rozsiane lub zespół Alzheimera? Jeśli choroba nie zmieniła faktu, że nadal możesz i lubisz wędrować i masz ochotę na wycieczki, to świat stoi przed Tobą otworem. Chroniczne przypadki zdrowotne nie muszą być przeciwwskazaniem do zagranicznych podróży. Trzeba tylko pamiętać, aby się odpowiednio do nich przygotować. Priorytetem będzie rozszerzenie standardowej polisy o choroby przewlekłe.

Choroba przewlekła według ubezpieczyciela 

 Listę chorób przewlekłych znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2011 r. w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Osobne listy przygotowują także towarzystwa ubezpieczeniowe. Według nich choroby przewlekłe to takie, które charakteryzują się powolnym rozwojem lub długotrwałym przebiegiem, zostały zdiagnozowane przed rozpoczęciem okresu objętego polisą, wymagają leczenia, a ich objawy mogą zarówno ustępować, jak i się nasilać. Każdy z ubezpieczycieli udostępnia listę schorzeń, za których leczenie jest w stanie zwrócić koszty.

 Dodatkowe rozszerzenie 

 Przed wyjazdem zagranicznym trzeba dokupić specjalne rozszerzenie ochrony, aby w momencie, kiedy choroba się nasili, można było pokryć koszty leczenia poniesione za granicą – nie z własnej kieszeni. Trzeba jednak przygotować się na to, że składka będzie wyższa od standardowej polisy turystycznej (zapewniającej pomoc, gdy pojawią się kłopoty ze zdrowiem oraz w przypadku nieszczęśliwych wypadków) o jakieś 100–200 procent. W ten sposób ubezpieczyciel rekompensuje sobie ryzyko – fakt, że taka osoba jest bardziej narażona na to, aby skorzystać z pomocy medycznej za granicą.

Szukając podobnych ubezpieczeń za granicą, np. w Wielkiej Brytanii, spotkać się można z określeniem Travel insurance with pre existing medical conditions. Polisy takie oferowane są na podobnych warunkach, jak u nas, co można sprawdzić np. na stronie firmy Insurance Choice pod adresem https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/.

Jeśli wraz z osobą przewlekle chorą jadą inni członkowie rodziny, nie muszą oni oczywiście wykupywać rozszerzonego ubezpieczenia.

Internet