Tusze i tonery do drukarek – sprawdź, co Ci się bardziej opłaca!

Jeszcze do niedawna drukarki były jedynie wyposażeniem biur. Postępująca cyfryzacja dokumentacji oraz rozwój technologiczny sprawiły jednak, że urządzenie to stało się wygodnym udogodnieniem w wielu polskich domach. Jeśli dopiero stoisz przed wyborem idealnego urządzenia drukującego do swojego mieszkania lub pracy, zastanów się, czy w Twojej sytuacji lepiej sprawdzą się tusze atramentowe, czy tonery do drukarek laserowych.

tonery i tusze do drukarek

Czym różnią się drukarki atramentowe i laserowe?

Tusz i toner do drukarki to nie to samo, dlatego nie należy stosować tych pojęć zamiennie. Tusz, jak sama nazwa wskazuje, dedykowany jest drukarkom atramentowym. Z kolei tonery przeznaczone są wyłącznie do drukarek laserowych. Oba te nośniki różnią się pod względem nakładania na papier.

W drukarkach atramentowych tusz jest nanoszony na papier poprzez mechaniczną pracę głowic. W niektórych modelach drukarek odbywa się to także poprzez wyrzucanie tuszu pod wpływem pęcherzyków gazu, które pojawiają się po podgrzaniu atramentu. Istnieje wiele modeli drukarek, dlatego przed zakupem ważny jest wybór  kartridżów dopasowanych do konkretnego urządzenia. HP OFFICEJET 8013 tusze do urządzenia to doskonały przykład łatwo dostępnych i wydajnych materiałów eksploatacyjnych.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku drukarek laserowych. Tonery SAMSUNG, HP, Brother lub modele innych marek składają się z tuszu w postaci proszku, który podczas wydruku przenoszony jest na papier. Światło lasera w tym przypadku pada na specjalny bęben o właściwościach elektrostatycznych, który przyciąga sproszkowane cząsteczki tonera. Następnie odczytywany i trwale wiązany jest finalny obraz, który powstaje jako nadruk.

Toner czy tusz – co wybrać?

Co prawda tusze do drukarek są tańszym wyborem, jednak okazuje się, że tonery wyróżniają się zdecydowanie większą wydajnością wydruku. Oznacza to, że na jednym wkładzie można wydrukować więcej stron. W praktyce drukarki atramentowe poleca się osobom, którym drukarka potrzebna jest na własne potrzeby w niewielkim zakresie. Jeśli planujesz jednak drukować dużo, postaw na drukarkę laserową, co będzie dla ciebie bardziej opłacalne.

Źródło zdjęcia:

Andrey_Popov  / Shutterstock.com

Aktualności Hardware Poradniki