Jak zaoszczędzić kupując tonery do drukarek

Współcześnie drukarki znaleźć możemy już nie tylko w praktycznie każdym biurze ale też w domach użytkowników. Drukarki stały się tanie i ogólnodostępne, a ich użytkownicy szukają jedynie sposobów zaoszczędzenia na ich eksploatacji. W praktyce sprowadza się to do wyboru kupowania oryginalnych tonerów lub ich zamienników.

toner do drukarki

Czy zawsze musimy kupować oryginały?

Większość z nas wie, że w przypadku drukarek laserowych czeka nas regularna wymiana tonerów, szczególnie jeśli używamy naszego urządzenia bardzo często. Do wyboru mamy oryginalne tonery napełniane tuszem przez producenta oraz tańsze zamienniki, które możemy kupić w przeznaczonym do tego punkcie. Wśród zamienników występują produkty, które mogą zostać użyte praktycznie do każdej drukarki. Tonery do drukarek Samsung, HP czy Canon możemy choćby nabyć w TonerPartner lub innych sklepach, które zajmują się dystrybucją tego typu materiałów.

Co z ceną?

Największym atutem zamienników jest oczywiście ich cena. W zależności od typu drukarki mogą być one bowiem tańsze od czterdziestu do nawet siedemdziesięciu procent. Kupując zamiennik tonera, zaoszczędzimy zatem nawet kilkadziesiąt złotych na jednej sztuce. W przypadku osób, które bardzo często używają drukarki w domu, czy też biur i działalności gospodarczej, oszczędności mogą tutaj być nawet na poziomie kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Jakość

Czemu zatem wielu użytkowników wybiera nadal oryginalne tonery? Wynika to najczęściej z dwóch przesłanek. Pierwsza to pokutujące przekonanie, że jakość wydruku przy użyciu oryginalnego tonera jest dużo wyższa. Druga przesłanka dotyczy naprawy drukarki. Istnieje bowiem wiele teorii, które każą nam wierzyć w to, że zamienniki niszczą drukarki, a tak zepsuta drukarka nie będzie podlegała naprawie, jeśli nadal jest na gwarancji. Oba twierdzenia są tu fałszywe. W praktyce bowiem nie jesteśmy w stanie odróżnić jakości wydruku, jaki uzyskamy przy oryginalnych tonerach i zamiennikach. Dla większości z nas, gdzie drukowanie sprowadza się do czarnobiałego druku tekstowego, jest to zatem kompletnie bez znaczenia.

Czy zamiennik może uszkodzić drukarkę?

Nie jest też prawdą, że zamienniki niszczą drukarki. Oczywiście istnieje pewien rodzaj tonerów, które charakteryzują się niezwykle niską ceną, która jest wręcz podejrzana i te mogą czasami wylewać się w drukarce. Jednak kupiony w legalnie działającym sklepie zamiennik, ma dokładnie te same właściwości co oryginalny toner, a jednocześnie jest o wiele tańszy. Do naszej dyspozycji są też regenerowane tonery. Te produkty posiadają bardzo zbliżone parametry jakościowe i wydajnościowe pod warunkiem, że ich wytworzenie jest prowadzone przy zachowaniu odpowiednich norm i procedur przez firmy specjalizujące się w tego typu produkcji. W tym przypadku musimy zatem zwrócić większą uwagę na producenta. Wadliwe wykonany i napełniony toner może nam bowiem narobić wiele kłopotu. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług sprawdzonych i renomowanych sklepów internetowych, gdzie sprzedawcy nie mogą pozwolić sobie na żadne wizerunkowe wpadki związane ze sprzedażą wadliwych produktów.


Aktualności Poradniki