Startujesz z firmą IT? Czego potrzebujesz w swoim biurze?

Coraz więcej osób zakłada własną firmę ? nic dziwnego ? wszelkie formalności z tym związane można załatwić w ciągu 1-2 dni. Wystarczy wizyta w kilku urzędach. Dopiero potem zaczynają się prawdziwe przygotowania. Co powinieneś mieć w swoim biurze prowadząc firmę IT?
?Na czymś musisz siedzieć?

I mowa tutaj oczywiście nie tylko o krześle biurowym, który jest bardzo ważnym elementem w biurze, bez którego na dłuższą metę pracować byłoby ciężko. Ale również o biurku, które powinno mieć miejsce nie tylko na niezbędny sprzęt ? komputer, czy dodatkowy monitor, ale również na dokumenty czy organizer, który warto mieć pod ręką. Nie ma więc sensu kupować najmniejszego biurka, bo to prędzej czy później okaże się za małe.

Niezbędny sprzęt, który powinieneś mieć

Komputer jest sprawą oczywistą, ale już o dodatkowym ekranie niewiele kto myśli. Tymczasem monitor podłączony do komputera to dodatkowy ekran, a ten daje dodatkowe możliwości. Docenią go na pewno programiści czy copywriterzy, ale też graficy, którzy potrzebują ekranu o dużej rozdzielczości. W firmie IT przyda się też pewnie drukarka ? czasem trzeba wydrukować umowę do podpisania przez klienta, czasem jakieś inne ważne dokumenty, a czasem są to po prostu faktury, których potrzebuje księgowa. Niebanalnym pomysłem jest też posiadanie dysku zewnętrznego, który będzie robił kopię zapasową naszych danych oraz pendrive, na którym można trzymać najważniejsze dokumenty, w tym wzory umów.

Jeśli już jesteśmy przy sprzętach biurowych, to mowa nie tylko o elektronicznych. Z pewnością przyda Ci się zszywacz (niech zawsze będzie pod ręką), bo spinania dokumentów, spinacze, koszulki, w które można włożyć dokumenty czy teczki. Do sprzętu można też zaliczyć tablicę korkową, do której można przyczepiać karteczki z ważnymi sprawami ? tradycyjne rozwiązania wciąż się sprawdzają.

Stwórz idealne środowisko

Pamiętaj, że żaden sprzęt i udogodnienia nie pomogą, jeśli Twoje otoczenie nie będzie przystosowane do pracy. Zadbaj o dobre oświetlenie w biurze. Dobrze będzie, jeśli w jak największym stopniu będziesz korzystać ze światła naturalnego, które jest najzdrowsze dla oczu. Jednak podczas pochmurnych dni lub wieczorami, możesz potrzebować dodatkowego źródła światła. Niech będzie to światło górne, jednak nie za mocne. Dzięki temu nie będziesz zbytnio przeciążać oczu. Nie zaszkodzi jednak również, abyś miał np. lampkę na biurku. Kolejnym bardzo ważnym elementem w biurze jest ogrzewanie, ale też klimatyzacja. Docenisz szczególnie wartość tej drugiej w momencie, kiedy przyjdzie Ci pracować w upalne dni. Dobry klimatyzator biurowy będzie pracował wydajnie i szybko ochłodzi pomieszczenie do pożądanej temperatury, nie rujnując przy tym Twojego budżetu przeznaczonego na rachunki. Nie zaszkodzi mieć również rolet na oknach lub innych zasłon, które przydadzą się przy intensywnym słońcu

Ile może kosztować wyposażenie biura? Tak naprawdę zależy od nas i tego, czego potrzebujemy. Biuro można urządzić już za kilkaset złotych, można i za kilka tysięcy ? kwestia tego, którą opcję wybierzemy.

Marcin Łobot
Artykuł został przygotowany po rozmowie z ekspertem firmy www.profiklima.pl

Aktualności Poradniki