Przenieś się do matrixa, czyli o wykorzystaniu skanerów 3D.

Skanery 3D to urządzenie optoelektroniczne służące głównie do projektowania odwrotnego, czyli projektowania przemysłowego, który dokonuje się na bazie istniejących już obiektów. Takie skanowanie polega na współrzędnościowej technice pomiarowej, która to w sposób bezdotykowy wyznacza wymiary przestrzenne obiektów. Technika ta charakteryzuje się tym, że pobieranie pomiarów oparte są na wartościach współrzędnych lokalizowanych punktów pomiarowych, które składają się na wygląd danego elementu.

Rynek urządzeń 3D to nowość, dopiero od niedawna do sprzedaży detalicznej wchodzą skanery czy drukarki przestrzenne. W praktyce wygląda to tak, ze urządzenie, które trochę przypomina Kinecta do konsoli gier telewizyjnych, rzuca promienie świetlne na przykład na naszą twarz, badając każdą wypukłość czy wklęsłość, a następnie rzut ten przenosi na komputer, w postaci grafiki 3D do którego jest podłączony. Na komputerze możemy opracować szczegółowo wygląd naszej twarzy, którą później możemy przestrzennie wydrukować. Zastosowana metoda skanowania wykorzystuje światło białe, które jest bezinwazyjne, co daje pełnię bezpieczeństwa w użytkowaniu.

Technologie 3D są coraz częściej używane w medycynie, nauce czy przemyśle, zwłaszcza we wzornictwie, gdzie prototypy wykonane ręcznie można zeskanować, aby zachować pamięć o technice wykonania. W przemyśle motoryzacyjnym ma szerokie zastosowanie na przykład, przy kontroli jakości, wzornictwie, przy pomiarach poszczególnych podzespołów, dla fanów samochodów przerabianych, to świetne urządzenie wspomagające proces tuningu samochodu. W przemyśle odlewniczym wspiera kontrolę jakości, dokumentuje wyroby oraz mierzy przyrządy odlewnicze. Skanery wykorzystywane w sztuce są w stanie kopiować dzieła artystów, którzy chcą potem wiernie odtworzyć swoje wyroby, oczywiście skaner służy również do dokumentacji.

W branży grafików komputerowych, narzędzie to jest cenne przy tworzeniu na przykład efektów cyfrowych, tworzeniu prezentacji multimedialnych za pomocą przeskanowanych rzeczywistych narzędzi oraz przy tworzeniu gier komputerowych, do wykonania postaci. Swoje zastosowanie w medycynie ma między innymi w protetyce przy odtwarzaniu np. kończyn górnych lub dolnych osobom poszkodowanym w wypadkach, przy tworzeniu protez, biometrii i biomechanice, coraz częściej w medycynie plastycznej i estetycznej oraz w ortopedii. Świetnie spisuje się też w geometrii w pomiarach, badaniach objętości, czy polach powierzchni, dlatego też producenci tych zaawansowanych urządzeń, cały czas starają się udoskonalać swoje produkty, najlepiej i najszybciej jak tylko mogą tak, aby być cały czas konkurencyjnym i nie wypaść z branży.

Historia niesie ze sobą wiele przykładów na to, jak należy stworzyć i utrzymać swoje przedsiębiorstwo w całkowicie nowo powstałej gałęzi przemysłu, tak aby utrzymać się w niej jak najdłużej, co w kwestii mijającego czasu, a co za tym idzie tańszych i większych możliwości technologicznych, przy zebranej przez ten czas wiedzy i doświadczeniu daje przewagę nad nowymi przedsiębiorstwami, co prowadzi w ostateczności do tego, że firma ta staje się potentatem, czyli liczącą grubą rybą tej branży. Skanery takich producentów jak Steinbichler, który produkuje skanery typu Comet czy T-Scan lub Surphaser to jedni z liderów na tym rynku w chwili obecnej. Ich skanery można zakupić poprzez stronę internetową www.ects.pl, a w trosce o klienta firma Ects zapewnia kompleksową obsługę zakupionych produktów, poprzez wygodną dla każdego usługę zdalnego supportu.

Aktualności Hardware