Do czego przydatna jest drukarka 3D?

W obecnych czasach technologia druku rozwija się z bardzo szybkim tempie. Za pomocą odpowiednich drukarek można stworzyć trójwymiarowe przedmioty, przydatne w wielu dziedzinach. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego jakie drukarki są w stanie wydrukować takie przedmioty oraz co warto wiedzieć o tych urządzeniach.

drukarka 3d

Do czego służy drukarka 3D?

Drukarka 3D daje możliwość drukowania trójwymiarowych przedmiotów i skomplikowanych kształtów w formacie 3D. Rodzaj druku 3D obecnie wykorzystywany jest w wielu branżach. Druk 3D między innymi pozwala drukować prototypy lub części do urządzeń lub maszyn przemysłowych, motoryzacyjnych lub lotniczych. Ponad to technologia druku 3D stosowana jest również w implantologii oraz protetyce. Architekci oraz projektanci również często korzystają z druku 3D do tworzenia realistycznych modeli mających powstać budynków. Za pomocą wydruku 3D tworzone są zabawki czy różne elementy gier bądź pamiątek. W zależności od rodzaju drukarki 3D możesz stworzyć zarówno mniejsze, jak i duże obiekty według potrzeb. Te nowoczesne urządzenia pozwalają na samodzielne tworzenie elementów, które nie są nigdzie dostępne. Za pomocą technologii 3D możesz wydrukować nietypowe produkty, które przydatne są w wielu dziedzinach życia i gałęziach przemysłu.

Z jakich materiałów można drukować na drukarce 3D

Do drukowania na drukarkach 3D opartych o technologię FDM używa się tworzyw sztucznych takich jak: ABS, PLA, ASA oraz PET-G. Tworzywa te są najlepiej dostępne i uniwersalne za pomocą których można wykonać wydruki 3D. Każdy materiał wykazuje inne właściwości, dlatego używa się ich do drukowania różnych przedmiotów. Aby drukować elementy 3D materiał musi być bardzo wytrzymały mechanicznie oraz sztywny. Do druku 3D używane są również żywice lub proszki, które dedykowane są do produkcji seryjnej przedmiotów 3D. Tak więc nie tylko sama technologia 3D ma znaczenie, ale też odpowiednio dobrane tworzywo, z którego można wydrukować określony przedmiot.

Jakie zalety posiada drukarka 3D i co można na niej wydrukować

Drukarki 3D dają naprawdę duże możliwości drukowania najróżniejszych elementów lub przedmiotów zarówno w przemyśle, medycynie, budownictwie czy rozrywce. Tak więc najważniejszą zaletą drukarek 3D jest ich wszechstronność oraz możliwość zastosowania w różnych dziedzinach. Dużą zaletą drukarek 3D jest wygoda, ponieważ każdy sam w domu może wydrukować potrzebny element lub model. Ponad to dzięki drukarce 3D możesz tworzyć własne projekty i modele według własnych upodobań oraz zainteresowań. Na przykład dzięki drukarce 3D możesz wydrukować coś niepowtarzalnego na prezent dla kogoś bliskiego. Dużą zaletą drukarek 3d jest to iż samemu możesz stworzyć i dopilnować wydruk przedmiotu. Taki rodzaj drukarki jest wspaniałym narzędziem dla majsterkowiczów, którzy lubią tworzyć ciekawe projekty. Drukarki 3D są bardzo dokładne, dlatego wszystkie drukowane elementy są precyzyjnie wykonane. Na drukarce 3D można wydrukować naprawdę wiele najróżniejszych przedmiotów zarówno tych do domu, ale też i przemysłu. Ponad to drukarki 3D używane są w stomatologi do drukowania protez, koronek czy implantów. Za pomocą drukarki można wydrukować makietę budynku czy też na przykład części do maszyn lub innych urządzeń. Tak więc za pomocą drukarki 3D można wydrukować wiele ciekawych oraz bardzo potrzebnych przedmiotów lub elementów. Należy jednak pamiętać, aby zawsze wybrać odpowiednie tworzywo, które pozwoli Ci uzyskać jak najlepszy efekt drukowanego przedmiotu.

Aktualności Hardware Poradniki