Praktyczne zastosowanie drukarki 3D

Druk przestrzenny na pewno jest czymś zachwycającym, czymś co porywa za serca naprawdę sporo grono ludzi, jednak jakby się głębiej nad tym zastanowić to w zasadzie trudno jest dojść do wniosku co takiego w tym druku 3D jest, że przyciąga ludzi.

Przecież jakby nie patrzeć to większość możliwości, które na dzień dzisiejszy druk 3D oferuje w zasadzie sprowadzają się do tworzenia małych elementów czy figurek. Nie oferując przy tym za bardzo nic ciekawego czy konstruktywnego. Mimo tego druk 3D wręcz przeżywa swoistą rewolucją, a w sieci można znaleźć mnóstwo entuzjastów, jednak w większości przypadków wychodzą oni znacznie w przyszłość, nie skupiając się przy tym na tym co jest teraz. Sama wizja wielkoskalowej produkcji przemysłowej, która jest w stanie zostać zastąpiona przez samodzielne wykonywane przedmioty, które charakteryzują się skomplikowaną budową oraz kształtem jest czymś naprawdę ciekawym i godnym podziwu, jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, że na dzień dzisiejszy jest to wizja, która ma mało wspólnego z rzeczywistością.

Druk przestrzenny jest w stanie zaoferować naprawdę wiele niesamowitych możliwości, a tworzenie przedmiotów może odbyć się nawet z dokładnością o 0,1 milimetra. Coraz częściej powstają niesamowite konstrukcje, części do robotów, czy biżuterie, jednak z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego nie ma to zbytniego znaczenia. Wydrukowany robot, który został pokazany przez MiT naprawdę imponuje i można zachwycać się sposobem wytworzenia części, jednak kto z Was pamięta kiedy budował swojego robota? Jakaś 1 osoba na 100?

Ponadto wielkoskalowa produkcja w prawie każdym przypadku będzie o wiele bardziej opłacalna, niż wytwarzanie przedmiotów samemu. W zasadzie nie ma sensu w większości sytuacji tracić czasu na to, aby drukować przedmioty codziennego użytku. O wiele łatwiej będzie pójść do sklepu i je kupić, a osoby, które nie lubią wychodzić z domu mogą je zwyczajnie zamówić przez internet. Oczywiście znajdą się takie osoby, które będą za wszelką cenę chciały same produkować przedmioty, bawiąc się przy tym w majsterkowiczów, jednak tak naprawdę nie ma to dużo wspólnego z tym jak wygląda codzienne użytkowanie tego typu przedmiotów. Tutaj o wiele większe znaczenie ma pasja oraz chęć zobaczenia jak funkcjonuje nowa technologia. Istnieje jednak możliwość, że te problemy niedługo znikną, ponieważ wraz z rozwojem drukarek stają się one bardziej przystępne. Jest to bądź co bądź cały czas dosyć nowatorska technologia, ale każda technologia potrzebuje czasu, aby się odpowiednio rozwinąć.

Czy druk 3D ma sens? Odpowiedź na te pytanie jest naprawdę prosta, ponieważ ma sens i to naprawdę duży. Co by nie mówić na jego temat to oferuje on naprawdę wiele niesamowitych możliwości, ale największym błędem producentów tego typu sprzętów jest to, że chcą oni zbyt szybko wejść z drukarkami 3D do domów. Technologia jeszcze nie rozwinęła się na tyle, aby być w stanie zaspokajać potrzeby standardowych użytkowników. Chociaż technologia druku przestrzennego pochodzi z 1984 roku i została wynaleziona przez Charlesa Hulla to mimo wszystko cały czas nie należy ona do zbyt dojrzałych. Trzeba ponadto pamiętać, że pierwszy komputer ENAC został wynaleziony w 1945 roku, a do powszechnego użytku tak naprawdę komputery weszły w 2010 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych przypadał jeden komputer osobisty na jednego mieszkańca. Dlatego też trzeba odpowiedniej ilości czasu, aby druk 3D również mógł się rozwinąć.

Gdzie można użyć druku 3D? Druk 3D może być używany tam gdzie wymagana jest sporej ilości precyzja, a przy tym koszty nie są zbyt istotne, gdzie w gospodarstwach domowych ma to znaczenie. Jednym z przykładów takich branż jest medycyna, jednak poza nią jest chociażby tworzenie wszelkiego rodzaju prototypów. Można powiedzieć, że jest to idealne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju małych firm, które zajmują się produkcją. Dzięki temu zamiast tworzyć od podstaw dany projekt to wystarczy, że zlecą oni jego wydrukowanie firmie zewnętrznej, która się tym zajmuje na co dzień. Tego typu rozwiązanie jest w stanie szybko oraz tanio powołać do życia prototyp. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe dla małych firm, które większość zadań i tak muszą oddelegować firmom zewnętrznym, ponieważ same nie posiadają wystarczająco zasobów, aby zająć się kompleksową produkcją.

Patronem artykułu jest sklep internetowy iGo3D oferujący szeroki wybór drukarek 3D, skanerów 3D, oraz akcesoriów do druku trójwymiarowego.

Aktualności Elektronika