Poradnik zakupowy – wybieramy najlepszy telefon do zdjęć i selfie

Fotografia mobilna rozwija się w szalonym tempie. Jeszcze do niedawna fotografując zachód słońca trzeba było zaopatrzyć się w dobrej jakości lustrzankę, by zadbać o wysoką jakość obrazu, jak i bogactwo szczegółów. Dzisiaj rozwiązanie technologiczne telefonów pozwalają na wykonanie takiego samego zdjęcia za pomocą smartfona. Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Telefon z dobrym aparatem, czyli jakim? Zastanawiamy się cały czas, zwracając uwagę na wysoką rozdzielczość, której minimalna wielkość to 5 megapikseli. Na rynku znajdziemy już modele o 13 megapikselach, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w jakości obrazu. A czego oczekują miłośnicy selfie? Wysokiej jakości zdjęć. Co się na to składa?

Szerokokątny aparat

Standardowo smartfony są wyposażone w 2 aparaty, a główny zapewnia lepszy i bardziej ostry obraz. Na rynku pojawiły się modele posiadające 3 aparaty, a 2 z nich są rozmieszczone po bokach. Jaka korzyść płynie z takiego rozwiązania? Przede wszystkim możemy zrobić zdjęcie nie tylko sobie, ale i grupie przyjaciół, z którą jesteśmy. Wycieczka, wyjazd czy wakacje – każdy chce mieć selfie z wieżą Eiffela czy na tle Koloseum – szerokokątny aparat z łatwością uchwyci i nas, i budowlę.

Autoportret w nocy

Impreza, 2 w nocy, wychodzicie na balkon, żeby uwiecznić ten moment. Co jest ważne przy robieniu selfie w nocy? Przede wszystkim jasność zdjęcia, za które odpowiada lampa błyskowa o odpowiedniej temperaturze barwy, tak by zdjęcie finalnie było naturalne. Niektóre z modeli posiadają tę funkcję wbudowaną w ekran, który w momencie robienia zdjęcia jest biały.

Kadrowanie i zdjęcia panoramiczne

Zdjęcia wrzucane na Instagram są perfekcyjnie skadrowane, bo liczy się szczegół. Dobry aparat pozwoli Ci maksymalnie wykadrować dany obiekt, zachowując ostrość obrazu. Na przeciwnym biegunie pojawiają się zdjęcia panoramiczne. Aby uchwycić piękno gór czy morskiego pejzażu tryb fotografii panoramicznej będzie niezbędny. Takie zdjęcia oddadzą klimat danego miejsca. Szeroki wybór telefonów z tą funkcją znajdziesz na: http://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-najlepszych-smartfonow-wybierz-swoj-model-.bhtml

Edycja fotografii

Programy do obróbki zdjęć cieszą się niesłabnącą popularnością. W końcu zwykłe zdjęcie może wyglądać na prawdziwe dzieło sztuki. Nakładane filtry kolorystyczne, dopasowanie kontrastu i ekspozycjo sprawia, że fotografia może oddawać klimat retro, albo dramaturgię danego obrazu. Poza tym nieoceniona jest możliwość dodania krótkiego podpisu czy wstawienia emotikonki. Liczą się przecież emocje.

Automatyczne zdjęcie

Aby wykonać zdjęcia czasami nie trzeba nawet klikać w ikonkę aparatu na interfejsie. Niektóre modele telefonów reagują na gesty – automatyczny ruch nadgarstka uruchomi migawkę, a Ty nie będziesz musiał odblokowywać smartfona. Z pewnością takie rozwiązanie sprzyja spontanicznym zdjęciom, a także tym przypadkowym.

Telefon do zdjęć z basenu

Żeby oddać klimat wakacji spędzanych w nadmorskim klimacie kurorcie, trzeba zrobić zdjęcie prosto z basenu. Trzeba przy tym uważać, żeby nie zamoczyć telefonu, albo wybrać model wodoodporny. Z takim sprzętem nie musisz się przejmować, że zalejesz smartfon.

Aktualności Poradniki Smartfony