Jaki powinien być smartfon? Czym się cechować?

Rynek obfituje w wiele przeróżnych modeli smartfonów, aż można się pogubić. Czasami i przychodzą myśli, żeby z tego zrezygnować, bo po co telefon, po co być – jak to niektórzy określają – stale “na smyczy”. Później jednak po otrzeźwieniu, gdy już wraca rozsądek, wiemy, że nawet jak byśmy chcieli, nie da się tak po prostu przestać używać smartfona z dnia na dzień, bo jest on potrzebny nie tylko do spraw prywatnych, ale – co jeszcze ważniejsze – zawodowych. I to właśnie sprawia, że to urządzenie jest dzisiaj must have większości osób. Tym bardziej że poza podstawowymi funkcjami, jak dzwonienie czy wysyłanie SMS-ów, każdy z nich oferuje o wiele więcej, bardzo przydatnych w codziennym funkcjonowaniu, aplikacji. Nie uciekniemy więc przed tym, a jak tak, to musimy się postarać, aby wybrać jak najlepiej.

Jaka powinna być wielkość ekranu?

Nie ma tu oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, bo w zależności od tego, do czego chcemy używać telefonu, te wartości mogą kształtować się różnie. Dość popularne są modele w rozmiarze do 5 cali, bo łatwo obsługiwać je za pomocą jednego palca. Właściwie każda marka ma takie telefony, te bardziej znane, jak Samsung czy Apple, jak i mniej rozpoznawalne, ale coraz bardziej zdobywające rynek, przykładowo Xiaomi mi 6. Popularne są też jednak większe rozmiary, z których na przykład wygodnie jest korzystać pracownikom biurowym, mogącym przeglądać różnego rodzaju dokumenty.

Android czy iOS, czyli system operacyjny

Mamy tu dwóch silnych graczy, a żaden z nich nie ma wielkiej przewagi w wyścigu o dusze i serca klientów. Co prawda, jeśli chodzi o same liczby, czyli to, jak wiele osób korzysta z telefonów z danym systemem, to zdecydowanie wygrywa Android. Z drugiej strony siłą Apple jest właśnie jego unikalność. Działa tylko na iPhonach, nie da się go zainstalować na telefonach innych firm i to właśnie niektórych najbardziej przekonuje. Oczywiście smartfony z “jabłuszkiem” są droższe, ale bardziej elitarne, natomiast z Androidem mamy większe pole manewru, bo dostępne są modele – od bardzo tanich po drogie, niczym najlepsze wersje iPhonów.

Wydajność procesora. Jaka powinna być?

To bez wątpienia najważniejszy element każdego urządzenia, gdyż od jego wydajności zależy bardzo wiele, między innymi to, jak szybko będą otwierać się aplikację. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych konstrukcji, a ich moc zależy od ceny. Przeważnie więc, im droższy sprzęt, tym lepszy procesor. Popularne są 4-rdzeniowe, które zapewniają komfortową pracę, jak i 8-rdzeniowe w standardzie 64-bitowym, gwarantujące szybsze wykonywanie operacji.

Poza tym ważne są takie parametry, jak:

  • Pamięć RAM, która wpływa na komfort użytkowania i wydajność smartfona;
  • Przestrzeń na dane, czyli (poza pamięcią RAM) tzw. pamięć wbudowana na pliki z muzyką, filmami i zdjęciami;
  • Aparat fotograficzny – niektórzy właśnie w tym celu kupują smartfon. Jeśli tak musi on być niezawodny, w innych przypadkach wystarczy solidny, który dostępny jest w większości modeli ze średniej (a czasem i niższej) półki;
  • Bateria – bardzo ważne na koniec, bo choć nasz telefon ma rewelacyjne funkcje, to może szybko się wyczerpywać, gdy akumulator nie wyrabia. Musimy więc koniecznie zwracać na to uwagę.

Wymieniliśmy najważniejsze parametry smartfonów. To one decydują, czy nasz telefon będzie strzałem w dziesiątkę, czy totalnym niewypałem.

Aktualności Poradniki Smartfony