Jak wybrać smartfon do robienia zdjęć i filmów? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Minęły już czasy, kiedy korzystanie z telefonu komórkowego ograniczało się do wykonywania połączeń oraz sporządzania wiadomości tekstowych. Choć te dwie funkcje stanowią istotę telefonu, to producenci nowoczesnych i „inteligentnych” smartfonów dają ich użytkownikom znacznie więcej możliwości. Wykonywanie zdjęć i nagrywanie krótkich filmów wideo za pomocą telefonu to dzisiaj tak podstawowe parametry jak dawniej dzwonienie i pisanie wiadomości SMS. Na rynku technologicznym stale pojawiają się nowe modele z udoskonalonymi opcjami, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia może stanowić nie lada wyzwanie. Przed zakupem warto określić, na jakich funkcjach telefonu najbardziej zależy danej osobie i szukać modelu, który spełni te oczekiwania. Jeśli ktoś szuka smartfonu z dobrym aparatem do robienia zdjęć i filmów, powinien dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, by dokonać najlepszego wyboru.

smartfon_antywirus

Istotne parametry

Nawet najdroższe i najbardziej zaawansowane telefony komórkowe nie dościgną w robieniu zdjęć profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Jednak jakość fotografii wykonanych za pomocą smartfonu może być porównywalna z efektami osiągniętymi za pomocą aparatów z nieco niższej półki. Wiele osób chętnie korzysta z aparatów w telefonach, ponieważ zawsze ma się je przy sobie i dzięki temu niemal każdą chwilę można uwiecznić na zdjęciu lub krótkim filmie. Jeśli komuś szczególnie zależy na jak najlepszej jakości wykonywanych zdjęć oraz wideo za pomocą smartfona, powinien zwrócić uwagę na poszczególne parametry:

  • rozdzielczość

Dla uzyskania jak najlepszej jakości zdjęć warto wybierać telefony z aparatem o rozdzielczości 13 megapikseli, a nawet wyższej. W przypadku filmów standardową opcją jest dziś Full HD 1080 oraz jakość 4K 2160p.

  • stabilizacja optyczna (OIS) i programowa

Stabilizacja optyczna działa zarówno w trybie fotograficznym, jak i wideo. Pozwala zrobić nierozmazane zdjęcia, nawet w słabym oświetleniu oraz ustabilizować obraz wideo. Trzeba mieć świadomość, że OIS ma ograniczone działanie i w przypadku filmów nie uda się zrobić idealnie stabilnego nagrania, np. podczas biegu.

Stabilizacja programowa dotyczy tylko trybu wideo, a usuwanie drgań z nagrania odbywa się poprzez wykadrowanie obrazu, w związku z tym, jakość filmu może być pogorszona.

Najlepszym rodzajem stabilizacji jest OIS, który obecnie można znaleźć tylko w najnowocześniejszych smartfonach. Natomiast idealna sytuacja to taka, w której telefon posiada oba rodzaje stabilizacji – optyczną i programową.

  • lampa błyskowa

W roli lampy błyskowej wykorzystuje się diodę, która pobiera mniej mocy, jest niewielkich rozmiarów i ma niższą temperaturę działania niż prawdziwa lampa błyskowa w aparatach fotograficznych. W smartfonach montuje się jedną lub dwie diody. Nowością jest doświetlanie zdjęć za pomocą całego ekranu telefonu, który działa jak lampa błyskowa w momencie robienia selfie. To właśnie z myślą o tego rodzaju zdjęciach stworzono tę innowację. W przypadku dwóch diod, każda ma inną temperaturę barwy, dzięki czemu zdjęcie ma bardziej naturalną kolorystykę. Warto wiedzieć, że lampa błyskowa w telefonach ma niewielki zasięg, zazwyczaj są to 2-3 m, dlatego sprawdza się jedynie podczas robienia zdjęć z bliska.

  • ostrość

Najnowsze smartfony posiadają czujnik detekcji fazy na matrycy lub laserowy autofocus. Obie funkcje są innowacyjne w stosunku do starszej funkcji – detekcji kontrastu, zdecydowanie szybsze, dokładniejsze i pozwalają ustawić ostrość nawet w ciemności.

  • jasność obiektywu i czułość (ISO)

Jak najjaśniejszy obiektyw i wysoka czułość ułatwiają robienie zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych, a efekt jest zbliżony do rzeczywistego aparatu fotograficznego. Standardowy obiektyw ma jasność na poziomie F/2.2, jasny F/2.0, a najjaśniejszy, dostępny tylko w przypadku nowoczesnych smartfonów – F/1.9 oraz F/1.8.

  • dedykowany przycisk

Przycisk znajdujący się z boku obudowy telefonu pozwala szybciej uruchomić aparat, a przyciśnięcie go do połowy ustawia i blokuje ostrość, podobnie jak w przypadku aparatów fotograficznych. W przypadku smartfonów z dotykowym ekranem, dedykowany przycisk ułatwia wykonanie zdjęcia oraz rozpoczęcie nagrywania wideo, gdy ma się założone rękawiczki.

  • odporność obiektywu

Jeśli obiektyw jest wykonany z szafirowego szkła, znacznie zmniejsza się ryzyko zarysowania jego powierzchni, co wpływa na lepszą jakość zdjęć oraz filmów.

  • dodatkowe funkcje

Aparat w telefonie może mieć szereg dodatkowych opcji, które nie tylko ułatwiają zrobienie dobrej jakości zdjęcia i nagranie filmu, ale też dają więcej ciekawych możliwości, np. funkcja panoramicznego robienia zdjęć, podwójny aparat (z przodu i z tyłu telefonu), HDR, tryb portretu, który pomaga właściwie wyeksponować twarz, programy automatyczne (zachód słońca, nos, fajerwerki, żywność, wakacje itp.), tryb spowolnionego wideo, tzw. slow-motion w 120 lub 240 klatkach na sekundę, tryb manualny.

 

Cena i dostępność

Najnowsze urządzenia, które oferują znacznie więcej możliwości, są jednocześnie droższe, czasami znacząco. Trzeba mieć jednak świadomość, że im wyższa cena smartfonu, tym lepsza jakość i komfort użytkowania. Jeżeli komuś zależy na smartfonie przeznaczonym przede wszystkim do wykonywania zdjęć i nagrywania filmów, powinien zdecydować się na odpowiednie parametry. Musi też liczyć się z wyższą ceną takiego urządzenia. Tylko wtedy można mieć pewność, że jakość fotografii i wideo będzie na wysokim poziomie, często zbliżonym do bardzo dobrych aparatów fotograficznych.

Aktualności Poradniki Smartfony