Polscy kierowcy na Wyspach a ubezpieczenia specjalistyczne

Niektóre samochody wymagają ubezpieczeń skrojonych na miarę konkretnych potrzeb. Tłumaczymy, jak wybrać odpowiednią polisę w wyjątkowych przypadkach.

 Przepisy drogowe na terenie Wielkiej Brytanii nieco różnią się od polskich. Dotyczy to również kwestii ubezpieczeń, zwłaszcza tych specjalistycznych. Na szczęście oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest tu znacznie szersza, dzięki czemu łatwiej znaleźć polisę dla pojazdów zabytkowych czy taksówek. Istnieją również ubezpieczenia samochodowe dla karanych kierowców – tak zwane car insurances for convicted drivers.

Przykład takiego ubezpieczenia można znaleźć na stronie https://www.insurancefactory.co.uk/van-insurance/courier-insurance.

Kierowca z punktami karnymi

 W przypadku karanych kierowców, w Wielkiej Brytanii istnieje odgórna kontrola. Punkty karne spoza UK nie są wprawdzie przenoszone do tego kraju, ale po ich zebraniu na terenie Wielkiej Brytanii ubezpieczenie samochodu może być zdecydowanie trudniejsze. Zdarza się, że ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczania pojazdów tym kierowcom, którym w przeszłości zdarzyły się wykroczenia (nie tylko drogowe!), inni z kolei będą proponować zaporowe stawki. Całkowita rezygnacja z ubezpieczenia jest jednak najgorszym możliwym wyborem – w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, brak ubezpieczenia samochodowego jest karalny. Należy więc rozejrzeć się za ubezpieczeniem specjalistycznym, oferowanym przez takie firmy jak Insurance Factory. Dotyczy to zwłaszcza młodych kierowców z wykroczeniami na koncie. Ubezpieczyciela należy zawsze zapoznać z wyrokiem, chyba, że został on już zatarty (spent conviction). W niektórych wypadkach warto rozważyć zainstalowanie czarnej skrzynki. Rejestry z niej mogą poświadczyć o bezpiecznym stylu jazdy, co może przyczynić się do obniżenia wysokości składki.

Ubezpieczenia taksówek i pojazdów zabytkowych

 Podobnie jak w Polsce, pewnym wyzwaniem w UK jest ubezpieczenie taksówki. Polisy różnią się w zależności od tego, czy taksówka funkcjonuje jako publiczna, czy prywatna – jak pojazdy należące do floty Ubera. Tu również warto wybrać ubezpieczenie specjalistyczne, do którego dołączyć można opcje dodatkowe, wynikające z samej specyfiki pracy, jak ubezpieczenie szyb czy opon. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pojazdów zabytkowych, których popularność w Wielkiej Brytanii jest ogromna. W Polsce znacznie trudniej jest znaleźć ubezpieczyciela, który zgodzi się na wydanie polisy na taki pojazd w rozsądnej cenie. Na Wyspach funkcjonuje znacznie więcej ubezpieczycieli zajmujących się konkretnie pojazdami zabytkowymi.

Ubezpieczenia specjalistyczne mogą być świetnym rozwiązaniem w przypadku wielu pojazdów. Wymagają zagłębienia się w temat i przejrzenia wielu ofert, ale pozwalają na znaczną redukcję kosztów polisy.

Aktualności Internet