“Pokręcone” telewizory Samsunga. Rewolucja w świecie domowego kina.

Pierwsze telewizory z zaokrąglonym ekranem można już zakupić od conajmniej roku. Nie wiem do końca jak jest z dostępnością tychże w polskich sklepach RTV, w internecie bez problemu mogłam znaleźć oferty popularnych sklepów, ale dotyczące modeli UltraHD. Nie widzę nigdzie “curved UHD”. Jeśli wciąż nie ma ich na półkach krajowych sieciówek to z pewnością niebawem się pojawią. Cena jest wysoka, ale pewnie znajdą się szaleńcy z grubszym portfelem niż przysłowiowy Kowalski. Jednak nie piszę o tym sprzęcie po to żeby Was denerwować. Otóż widziałam naocznie i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym wynalazkiem.

Jakość UHD chwilowo pominę, powiem natomiast parę słów o kształcie. Po co to zaokrąglenie?
Ludzkie oko ma ograniczone pole widzenia, mózg i wzrok wycinają z tego pola fragmenty obrazu, które są bardziej od widza oddalone. Działa to podobnie jak na fotografii – łapiąc ostrość na obiekcie oddalonym o metr automatycznie rozmywana jest cała reszta obrazu, znajdująca się przed i za obiektem. Te rozmydlone fragmenty obrazu zazwyczaj nie przykuwają ludzkiej uwagi. Toteż telewizory Samsung Curved wychodzą naprzeciw naturze ludzkiej i możliwościom ludzkiego oka. Dzięki zakrzywieniu każdy fragment ekranu, nawet ten najbardziej skrajny znajduje się w podobnej odległości od widza co punkt środkowy ekranu. Możecie mi wierzyć – widać więcej, a do tego niezwykle naturalnie.

samsung-CES-2014-curved-ultra-high-definition-uhd-tv_designboom01

Warto dodać. że Samsung wprowadził na rynek modele telewizorów z linii UHD o przekątnej ekranu wynoszącej od 55 do 110 cali. Nie dam sobie jednak uciąć ręki, że nic się nie zmieniło – źródło ma już kilka miesięcy i możliwe, że jest już inaczej.

Samsung Curved to również ciekawie wyglądający element wyposażenia wnętrza. Według producenta cienka obudowa sprawi, że po powieszeniu tv na ścianie, pomimo zakrzywieniu, nie powinien odstawać od ściany bardziej niż standardowe telewizory 50-cio calowe z płaskim ekranem.

Producenci zadbali również o dodatkowe wyposażenie, tak aby nie odbiegało budową od zakrzywionego ekranu. Samsung stworzył tzw. Curved Soundbar – czyli zaokręglony głośnik. Jak się okazuje technologia idzie u Samsunga w parze z dobrym smakiem, a to konsumenci z pewnością docieniają.

Na temat technologii zastosowanych w telewizorze napiszę następnym razem. Pokrótce jednak wspomnę, że posiadacze bogatej wideoteki o niższej rozdzielczości niż nawet Full HD nie muszą się martwić, że filmy będą wyglądać gorzej niż na ich starszym sprzęcie – Samsung postarał się by telewizory UHD poprawnie przetwarzały obraz, podkreślając detale i tworząc obraz przyjemnym dla oka i wyraźnym.

Teraz o cenach. 55″ modele z 3D i 4K UltraHD można znaleźć w cenie blisko ?2,000. Modele 65-cio calowe kosztują około 1000 funtów więcej, a telewizory z większą przekątną to już ceny od których w głowie się kręci. Amazon ma w ofercie 78″ za bagatela ?5,500. Ale czego niektórzy nie zrobią by poczuć się jak w kinie siedząc na własnej kanapie z domowym przysmakiem w ręku.

Za niedługo postaram się przybliżyć wam technologie stosowane w najnowszych telewizorach koreańskiego giganta.

Elektronika Hardware