Płatności bezgotówkowe wciąż zyskują na popularności

Choć Polacy wyraźnie upodobali sobie korzystanie z terminali płatniczych, wciąż w niektórych miejscach nie mają możliwości płacenia bez gotówki. Ma to niestety niekorzystne skutki dla usługodawców. Czy przedsiębiorca może otrzymać darmowy terminal płatniczy?

“Coraz więcej Polaków wybiera płatności bezgotówkowe. Aż 70 proc. respondentów uważa, że to najwygodniejszy i najszybszy sposób rozliczania zakupów” – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy eService.

Elektroniczne płatności szybko upowszechniają się w administracji publicznej. Coraz częściej kartą płatniczą można płacić listonoszom, policjantom oraz w urzędach. Wciąż natomiast brakuje terminali płatniczych w niektórych sklepach osiedlowych, punktach usługowych, na targach, bazarach, a także w salonach fryzjersko-kosmetycznych.

Stopniowe zmniejszanie liczby transakcji dokonywanych gotówką jest jednym z celów przedstawicieli rządu Rzeczpospolitej Polski. Dlatego też, wraz z wydawcami kart, agentami rozliczeniowymi, organizacjami płatniczymi i Związkiem Banków Polskich, powołali do życia inicjatywę o nazwie Polska Bezgotówkowa.

Darmowe terminale płatnicze dla przedsiębiorców

Dzięki jednemu z partnerów programu – eService, przedsiębiorca, który otwiera nowy biznes, lub który w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przyjmował płatności kartą płatniczą w swojej placówce, może otrzymać do trzech terminali płatniczych za darmo. Więcej informacji dostępnych na stronie https://bezgotowki.pl/.

Udział w Programie jest bezpłatny. By do niego przystąpić, należy wejść na stronę BezGotowki.pl, wybrać terminal płatniczy, przejść niezbędną weryfikację i oczekiwać na kuriera z dostawą.

Przyszłość bezgotówkowa

W 2016 roku Narodowy Bank Centralny w Danii zaprzestał drukowania banknotów, w Szwecji od 2009 roku obrót gotówki spadł o 40 proc., zaś w Szwajcarii jej udział w obiegu wynosi dziś zaledwie niecałe 5 proc.

Wypieranie gotówki z obiegu staje się faktem i ma zasięg globalny. Jak pokazują wyniki licznych badań opinii publicznej, Polacy także doceniają zalety transakcji bezgotówkowych i z chęcią korzystaliby z nich częściej. Jak wskazują, główną zaletą jest innowacyjność, szybkość i bezpieczeństwo.

Znajduje to swoje odzwierciedlenie w statystykach. W 2017 roku liczba transakcji kartą płatniczą wzrosła o 20 proc. Dynamika ta utrzymuje się także w pierwszych miesiącach 2018 roku. To wyraźny znak dla przedsiębiorców.

Aktualności Internet