Preautoryzacja – co to jest i na czym polega?

Czy wiesz, czym jest preautoryzacja? Wbrew pozorom procedura ta nie jest wcale negatywna dla klienta. Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, co to takiego preautoryzacja, w jakich sytuacjach do niej dochodzi i do czego w ogóle służy ten zabieg.

preautoryzacja

Czym jest preautoryzacja?

W XXI wieku niemal każdy jest właścicielem karty debetowej lub karty kredytowej. Te środki płatnicze rozpowszechnione są na całym świecie i otworzyły przed nami cały zasób możliwości, o których dziś już często zapominamy. Jednym z pojęć bardzo blisko związanych z płatnościami bezgotówkowymi jest preautoryzacja. Z preautoryzacją z pewnością spotkały się osoby często podróżujące i rezerwujące np. hotele. Na czym polega preautoryzacja? Otóż preautoryzacja to nic innego jak operacja na rachunku płatniczym, w której wyniku określone środki zostają czasowo zablokowane. Ujmując inaczej – preautoryzację można określić jako kaucję lub zablokowanie środków, które zostaną pobrane w późniejszym okresie w celu uiszczenia określonej opłaty.

Preautoryzacja najczęściej dotyczy karty kredytowej, chociaż może się zdarzyć także na karcie debetowej. Zatem preautoryzacja to ważna zaleta płacenia kartą kredytową, dzięki której możesz rezerwować np. hotele na całym świecie, gdyż to w ich przypadku najczęściej stosowana jest ta praktyka. Warto też zauważyć, że preautoryzacja jako proces odbywa się w formie zdalnej. Znaczy to, że podajesz dane swojej karty podczas rezerwacji usługi, a nie po dotarciu do celu. Nie można jednak zapominać, że Twoje konto nie zostanie obciążone wskazaną sumą aż do czasu pozytywnej weryfikacji lub zakończenia świadczenia usługi. W praktyce chodzi tu np. o zameldowanie w hotelu lub zwrot auta do wypożyczalni. Wtedy to pieniądze są odblokowane i ponownie będą do Twojej dyspozycji.

Preautoryzacja – kiedy może do niej dojść?

Preautoryzacja występuje w sytuacji, gdy pobierana jest płatność za usługi rezerwowane z wyprzedzeniem. W praktyce dotyczy to zatem najczęściej wspomnianych już hoteli, ale też rezerwacji auta w wypożyczalni lub innych pojazdów, jak np. jacht czy motocykl. Określona kwota jest pobierana jako zabezpieczenie w przypadku ewentualnych strat, które może ponieść usługodawca. Jeżeli samochód do wypożyczalni zwrócisz z rozbitą szybą lub innymi uszkodzeniami, których nie obejmowało wcześniej wykupione ubezpieczenie, to właśnie z tych środków zostaną pokryte wyrządzone szkody. Tak samo działa to w przypadku rezygnacji z usług, które zostały nabyte w ofercie bezzwrotnej.

Preautoryzacja karty – jak długo trwa?

Preautoryzacja karty trwa do czasu, aż uregulujesz wymaganą płatność, preautoryzacja straci ważność lub przekroczy wyznaczoną datę. Czas ważności preautoryzacji jest ściśle uzależniony od danej usługi i daty jej wykonania, przyjmuje się jednak, że zazwyczaj mieści się w przedziale od 7 do 14 dni.

Preautoryzacja krok po kroku

Aby usystematyzować wszystkie informacje dotyczące preautoryzacji karty, warto prześledzić, jak przebiega ten proces krok po kroku. Otóż przy rezerwacji określonej usługi podajesz dane swojej karty kredytowej lub debetowej. To w tym momencie dochodzi do procesu preautoryzacji. Czy za zarezerwowaną usługę możesz zapłacić tylko kartą, na której doszło do preautoryzacji? Otóż nie – regulując płatność, możesz skorzystać z tej samej karty, ale nie ma takiego obowiązku. Z powodzeniem możesz użyć też innej karty, jeśli w danym momencie masz taką potrzebę. Jak zatem widać, preautoryzacja karty nie jest niczym złym – to raczej udogodnienie, które zabezpiecza drugą stronę na poczet ewentualnych strat.

Źródła:

https://gotowibezgotowkowi.pl/blog/preautoryzacja-karty-co-to-jest-i-na-czym-dokladnie-polega

https://www.bancovo.pl/baza-wiedzy/blog-finansowy/co-to-jest-i-ile-trwa-preautoryzacja-karty-platniczej/

https://www.totalmoney.pl/artykuly/9366,karty-kredytowe,na-czym-polega-preautoryzacja,1,1

Aktualności Poradniki