Ławki solarne – ekologiczne rozwiązanie w przestrzeni miejskiej

Energia słoneczna wykorzystywana jest na coraz szerszą skalę. Korzystają z niej nie tylko gospodarstwa domowe czy firmy. Panele fotowoltaiczne pojawiają się także w przestrzeni miejskiej. Dostrzec możesz je m.in. na latarniach ulicznych, przystankach autobusowych, a także na… budynkach sakralnych! Obecnie powstają także meble bazujące na energii słonecznej. Przykład stanowią ławki solarne, które możesz już spotkać w wybranych polskich miastach. Na jakiej zasadzie działają?

Ławki solarne

Ławka solarna – co różni ją od tradycyjnej?

Zapewne nieraz podczas spaceru po parku czy centrum miasta zdarzyło Ci się na chwilę zatrzymać i usiąść na pobliskiej ławce. Chwila odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody lub architektury z pewnością należy do niezwykle przyjemnych. Być może masz wówczas ochotę zadzwonić do bliskiej osoby lub chcesz sprawdzić w sieci, którędy możesz dojść do wybranego punktu. Co jednak kiedy bateria w Twoim smartfonie pokazuje zaledwie jedną kreskę? Taka sytuacja nie stanowi żadnego problemu, jeśli korzystasz aktualnie z ławki solarnej. Po czym ją rozpoznasz?

Ławka solarna to urządzenie z wbudowanymi panelami fotowoltaicznymi. Z łatwością je dostrzeżesz. Panele fotowoltaiczne, które czerpią energię z promieni słonecznych, a następnie przekształcają ją na energię elektryczną, pozwalają korzystać z zamontowanej ładowarki USB lub ładowania indukcyjnego, dzięki czemu szybko i sprawnie naładujesz swoje urządzenie mobilne. Co więcej, wybrane modele wyposażone są także w nowoczesne ekrany, które wyświetlają wiele przydatnych informacji, m.in. datę, godzinę, temperaturę, a nawet poziom smogu. To jednak nie wszystko. Ławki solarne są niezwykle funkcjonalne, ponieważ zapewniają dostęp do WiFi, a część posiada także zamontowane stojaki na rowery. Zaletę stanowią jednocześnie podgrzewane siedziska. 

Ławka solarna – jak to działa?

Zastanawiasz się, jak to możliwe, że niewielki mebel jest w stanie dostarczyć energię niezbędną do zasilenia Twojego smartfona lub tabletu? To proste. Wszystko to jest możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym. Musisz bowiem wiedzieć, że są one w stanie wychwycić nawet najmniejsze promienie słońca, co sprawia, że produkują energię niezależnie od warunków atmosferycznych. Wyprodukowana energia gromadzona jest w zamontowanych akumulatorach, które po naładowaniu do pełnego poziomu mogą pracować nawet do 72 godzin bez dostępu do słońca! Fakt, że akumulatory działają tak długo bez dostępu do energii słonecznej sprawia, że ławki solarne doskonale spełniają swoją funkcję także po zmroku.

ławka solarna

Gdzie sprawdzą się ławki solarne?

Galerie handlowe, urzędy, parki, przystanki autobusowe, hol w budynku firmy – ławki solarne sprawdzą się praktycznie w każdym miejscu. Możliwość szybkiego naładowania smartfona jest niezwykle pożądana, gdy znajdujemy się poza domem. Wie o tym każdy, komu rozładował się telefon w ważnej sytuacji, co uniemożliwiło realizację konkretnych planów. Ławki solarne to jednocześnie ogromna wygoda. Ten mebel bez wątpienia świetnie wpasowuje się w koncepcję smart city. 

Ławki solarne dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej jak i wzornictwie, dlatego bez trudu można je dopasować do licznych lokalizacji. Istnieje także możliwość ich obrandowania (dodania marki logo w widocznym miejscu), dzięki czemu będą stanowić doskonałą reklamę. Ławka solarna jest w pełni ekologiczna, dlatego inwestycja w tego typu meble okaże się dobrym rozwiązaniem pod względem PR-owym. Firmy wspierać mogą w ten sposób środowisko, zyskując jednocześnie wizerunek marki nowoczesnej i ekologicznej.

Zwykła ławka, która okazuje się niezwykła? To z pewnością musi być ławka solarna! Ten inteligentny mebel wyposażony w panele fotowoltaiczne to nie tylko nowoczesny gadżet. To przede wszystkim funkcjonalność, która odpowiada na potrzeby współczesnego świata. Wspieranie odnawialnych źródeł energii, wygoda, ciekawy design, liczne udogodnienia – czego można chcieć więcej od niepozornego mebla?

Aktualności