Laptop, notebook czy ultrabook – wyjaśniamy pojęcia!

Osoby niemające na co dzień styczności z elektroniką użytkową, mogą dostać zawrotu głowy po sprawdzeniu oferty jakiegokolwiek sklepu oferującego komputery osobiste. Jak w takim razie znaleźć różnice między laptopem, notebookiem i ultrabookiem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

laptop

Przede wszystkim należy wyjść od zasadniczej kwestii, że wszystkie wymienione urządzenia są komputerami – różni je jednak kilka istotnych spraw. Te zaś mogą decydować o komforcie pracy.

Na początku wszystkiego był… laptop?

Faktycznie można tak pomyśleć – wśród wszystkich wymienionych urządzeń to właśnie laptop jest powszechnie znany jako wygodny, przenośny komputer z zamykaną klapką. Laptop (którego geneza nazwy jest dość prozaiczna – oznacza dosłownie „na kolanach/udach” w związku z możliwością korzystania z niego w taki właśnie sposób) miał być bardziej komfortową wersją komputera przeznaczonego do pracy, mobilnego i umożliwiającego wykonywanie obowiązków w dogodnym czasie i miejscu.

Temu też miały służyć wytrzymałe baterie, dające nawet kilka godzin pracy bez podłączania do sieci. Pod względem parametrów i możliwości, zakres jego pracy jest w zasadzie nieograniczony. Wyższa będzie za to jego cena, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi, stacjonarnymi komputerami średniej klasy, wybieranymi zwykle do domowego, codziennego użytku. Czym w takim razie jest notebook i jak ma się do swojego laptopowego krewniaka?

Notebook, czyli notatnik

Pierwotnie notebook pomyślany był jako jeszcze mniejszy i praktyczniejszy w transportowaniu laptop. W przypadku pierwszych modeli pojawiających się na rynku ograniczano nie tylko ich wielkość do formatu nie większego niż kartka A4 (stąd angielska nazwa „notatnik”), ale także parametry i możliwości sprzętowe.


Na plus dla takich produktów jak notebooki Dell należy zaliczyć długą żywotność baterii i długi czas pracy na jednym ładowaniu, a także niższą cenę. Dzisiaj wyznaczana niegdyś granica między laptopem a notebookiem zatarła się i takie modele jak notebook Dell Latitude 3520 posiada tak samo dobre podzespoły i parametry, jak niejeden laptop wyższej klasy. Można zapoznać się z nimi tutaj.


Ultrabook na dokładkę

Przedrostek „ultra” ma wskazywać na coś naprawdę wyjątkowego – mamy mieć do czynienia z czymś lepszym w każdym calu. Utrabook będzie więc bardziej designerski, nowocześniejszy, cieńszy, lżejszy, wydajniejszy, przyjemniejszy w użytkowaniu i oferujący parametry spotykane w profesjonalnych komputerach. To wszystko jednak nie pozostaje bez wpływu na cenę – najlepsze ultrabooki są też ultradrogie, na co trzeba być przygotowanym.


Wybór jest tylko jeden?

Aby w pełni cieszyć się wybranym sprzętem, przed jego zakupem trzeba pomyśleć nad swoimi potrzebami. Tylko wtedy uda nam się dopasować rodzaj komputera do faktycznych zadań, do jakich będzie wykorzystywany. Warto też sprawdzać dane techniczne urządzeń, jakich byśmy nie brali pod uwagę – zwłaszcza tych z niższej półki – ponieważ ostatecznie możemy być mile zaskoczeni i wybrać sprzęt, który uważaliśmy za w ogóle do nas niepasujący, za to spełniający nasze oczekiwania i mieszczący się w znacznie skromniejszym budżecie.

Aktualności Hardware Laptopy Poradniki