Kupujemy laptop

Wybór właściwego dla nas laptopa nie jest prostą sprawą. Obecnie producenci udostępniają bardzo dużą ilość modeli, które czasami bardzo nie wiele się od siebie różnią.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze właściwego laptopa?  Zanim wybierzemy sklep komputerowy, w którym będziemy chcieli kupić naszego laptopa warto na początku przyjrzeć się paru ważnym informacjom.

 

Podstawowe wyposażenie

 

Przeglądając oferty warto sprawdzić jakie standardowe wyposażenie zostało zamontowane. Mowa tutaj np. o portach takich jak ilość USB, port HDMI, RJ-45 czy miejsce na karty pamięci.

Warto również sprawdzić jakiej jakości jest wbudowana kamerka. Da nam to możliwość przyjemnej komunikacji video za pomocą np. programu Skype.

Wbudowany napęd DVD z nagrywarką to również istotny element. W niektórych modelach laptopów np. w bardzo małych netbookach i ultrabookach napęd może nie być zamontowany.

 

Podzespoły

 

Oczywiście chyba najważniejsze są podszespoły. Dobry procesor, odpowiedni dysk twardy, duża ilość pamięci ram i wydajna karta graficzna to podstawowe elementy, które mogą być przydatne.

Producentami procesorów mobilnych są zarówno AMD jak i Intel. Producenci dostarczają do mobilnych urządzeń tego typu wydajne jednostki, które dodatkowo pobierają mało prądu.

Dzięki temu nasz laptop będzie pobierał mało prądu z baterii.

Dysk twardy to również istotny element. W przypadku laptopów wyżej klasy mamy do dyspozycji oprócz (a czasem zamiast) standardowego dysku HDD również dysk SSD, który pozwala na znacznie wydajniejszą pracę przy znacznie mniejszym zużyciu baterii

Gdy mowa o kartach graficznych to producenci laptopów wykorzystują dwa rozwiązania. Zintegrowane na płycie głównej karty graficzne oraz karty graficzne dedykowane. W przypadku tych drugich częstym rozwiązaniem jest zastosowanie modelu hybrydowego czyli obecność obydwu typów kart graficznych.

Wówczas przy działaniach nie wymagających dużej mocy obliczeniowych wykorzystywana jest karta graficzna zintegrowana, zaś w momencie pojawienia się potrzeby uruchomienia większej mocy następuje uruchomienie karty dedykowanej.

 

Dodatki

 

Kupując laptopa nie powinniśmy zapomnieć o różnych dodatkach. Przykładowo ciekawym rozwiązaniem może być podświetlana klawiatura. Również pomysłowym działaniem może być zakup stacji dokującej, która zamieni naszego laptopa w komputer stacjonarny po podpięciu do monitora.

Bezprzewodowy internet zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Niektóre laptopy są wyposażone w opdowiedniem moduły 3G. W innym przypadku możemy zaopatrzyć się dodatkowo w zewnętrzny moduł sieci bezprzewodowej 3G i 4G. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do internetu na terenie całej Polski.

Aktualności Laptopy Poradniki