Jaka jest przyszłość druku 3d ?

O technologii 3D mówi się coraz więcej. Drukarka 3D może być wykorzystana do produkcji różnorodnych przedmiotów, niemal we wszystkich obszarach i dziedzinach technologicznych. Urządzenia te wykorzystywane są w architekturze, budownictwie, modzie, branży jubilerskiej, zabawkowej, elektronicznej i wielu, wielu innych. Czy technologia ta przetrwa i czy będzie się dalej rozwijała? Jaka jest przyszłość wydruku przestrzennego?
Rozwój druku 3D może nastąpić w wielu kierunkach. Rozwijane i udoskonalane mogą być mniejsze drukarki, za pomocą których będziemy mogli sami, w zaciszu własnego domu, drukować potrzebne nam w danym momencie przedmioty. Sama myśl o tym, że Twoje dziecko chce zabawkę, a Ty możesz go zapytać jak ma wyglądać, wykonać jej projekt w odpowiednim programie, a następnie ją wydrukować, jest niezwykle podniecająca. Kto wie, może już za kilka lat tak właśnie będzie? Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której brakuje Ci jakiegoś przedmiotu w domu i zamiast wychodzić do sklepu, możesz go sobie wydrukować? To naprawdę fenomenalne!

Druk może także ewaluować w stronę dużych pod względem wielkości drukarek, za pomocą których budowane będą elementy o dużych powierzchniach, a także samoloty oraz domy, co zresztą już się dzieje. W Szanghaju zbudowano osiedle składające się z 10 budynków. Z całą pewnością nadal bardzo prężnie będzie rozwijała sie medycyna, która chętnie stosuje technologię przestrzenną. Być może doczekamy się możliwości powszechnego przyczepiania wydrukowanych narządów, kończyn, naczyń krwionośnych bądź mięśni? Być może technologia druku 3D rozwinie się w stronę gastronomii i będziemy mogli drukować jedzenie w domu?

Druk 3D wciąż zaskakuje. Jeszcze do niedawna, mieliśmy do wyboru jedynie ograniczone rodzaje polimerów. Obecnie można drukować już z kruszców szlachetnych, m.in. złota czy srebra. Od niedawna bardzo modny stał się także druk zestali nierdzewnej. Dzięki temu możliwe stało się nie tylko drukowanie biżuterii, ale także części samochodowych.

Francuski rzeźbiarz i projektant modeli Geal Langeving, postanowił stworzyć za pomocą tej techniki robota. Swoją pracę zaczął od ramienia i na tym miało się skończyć, jednak efekty były tak zaskakujące, iż postanowił działać dalej. Stworzył także blog, na którym rejestruje wszystkie postępy pracy. Bardzo kontrowersyjnym pomysłem jest drukowana szczepionka przeciw grypie.  Opracowywana zostaje szczepionka, którą w wersji cyfrowej będzie można ściągnąć na swój komputer, a następnie wydrukować przy użyciu biologicznej drukarki 3D. Póki co, wątpliwe aby pomysł ten się urzeczywistnił, ale bardzo trudno powiedzieć, jak nasza rzeczywistość będzie wyglądała za kilka, bądź kilkanaście lat.

Aktualności Hardware