Jak zabezpieczyć się przed wirusami i utratą danych z komputera?

Korzystanie z internetu już dawno stało się nieodłącznym elementem życia codziennego. Całodobowy dostęp do sieci z pewnością ułatwia życie w wielu aspektach, jednak może być również niebezpieczny. Złośliwe oprogramowanie i utrata poufnych danych to tylko niektóre z zagrożeń, jakie czekają na Ciebie w cyberprzestrzeni. Jak się przed nimi uchronić?

Jaki program antywirusowy wybrać?

Jednym ze sposobów na podniesienie poziomu bezpieczeństwa jest zakup oraz instalacja programu antywirusowego. Na rynku znajdziesz szeroką ofertę tego typu programów, a niektóre z nich są darmowe. Jaki antywirus wybrać? Ważne, by program aktualizował się na bieżąco, wtedy ochroni Cię przed najnowszymi zagrożeniami. Co istotne w działaniu tego typu programów, to również szybkość, a raczej wpływ pracy programu na szybkość działania komputera. Sprawdzonym i wysoko ocenianym rozwiązaniem jest ESET nod32 antywirus 7, który eliminuje wszelkie typy zagrożeń internetowych takie jak wirusy, oprogramowanie śledzące oraz trojany.

Dzięki systemowi reputacji plików w chmurze przyśpiesza proces skanowania komputera oraz umożliwia blokowanie zainfekowanych nośników zewnętrznych. Program działa od razu po instalacji i nie wymaga dodatkowego konfigurowania, a co najważniejsze nie spowalnia działania systemu. Co ciekawe, to rozwiązanie działa również poza dyskiem twardym i skutecznie chroni np. Twój profil na Facebooku. Wykrywa i blokuje złośliwe linki i aplikacje, a jeśli któryś z Twoich znajomych udostępni zainfekowany link, program poinformuje go o tym w komentarzu.

Ostrożność to najlepsza ochrona

W internecie warto być przede wszystkim ostrożnym. Jeśli nie jesteś pewien reputacji jakiejś strony po prostu nie odwiedzaj jej. Zdarza się, że znajomy wysyła Ci artykuł o podejrzanym tytule, zastanów się dwa razy, zanim w niego klikniesz, bo skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Omijaj strony informujące, że wygrałeś, chociaż nie brałeś udziału w żadnym konkursie, nie klikaj w nachalnie atakujące Cię z każdej strony reklamy, uważaj na to co wysyłają do Ciebie znajomi w social mediach, a już na pewno nie klikaj w linki pochodzące od nieznajomych. Nie pobieraj plików z nieznanych Ci stron lub tych, które posiadają nic nie mówiące nazwy. Uważaj na maile od osób, których nie znasz lub zwracaj uwagę, czy wiadomości wysyłane przez bank, czy operatora komórkowego na pewno zostały wysłane z oficjalnego adresu e-mail, z którego otrzymujesz wiadomości zazwyczaj.

Ostrożności nigdy za wiele i dotyczy to nie tylko bezpieczeństwa w sieci. Jeśli znajdziesz starą płytę CD lub pendrive niewiadomego pochodzenia, najpierw przeskanuj je programem antywirusowym. Jeśli nie masz takiej możliwości po prostu odpuść sobie sprawdzanie jego zawartości. Byłoby głupio, gdyby zwykła ciekawość doprowadziła Cię do utraty danych. W najlepszym wypadku mogą to być Twoje zdjęcia z dzieciństwa, w gorszym razie poufne informacje z Twojej pracy.

Teraz już wiesz jak ważna jest ostrożność w trakcie korzystania z internetu. Lepiej zapobiegać zagrożeniom, niż próbować uratować dane, gdy już coś się stanie.

Aktualności Bezpieczeństwo Poradniki