Bezpieczne usługi przechowywania danych w chmurze

Usługi przechowywania danych w chmurze gromadzą obecnie około 1,073,741,824 gigabajtów danych, co stanowi już ponad 1 exabajt.  Jednak 63 proc. internautów przechowujących swoje informacje w chmurze wyraża obawy dotyczące bezpieczeństwa technologii could computingu. Natomiast sześciu na dziesięciu użytkowników tego typu rozwiązań obawia się sprzedaży swoich danych ? wynika z raportu przeprowadzonego przez F-Secure w kwietniu tego roku.  
Przeniesienie danych w chmurę rodzi oczywiście pewne obawy, których nie można ignorować. Te relatywnie nowe rozwiązania IT, to nie lada wyzwanie dla tradycyjnych metod ochrony, zarządzania tożsamością i bezpieczeństwem informacji ? mówi Mikko Hyppönen, szef Zespołu Badawczego F-Secure. Trzeba sobie także uświadomić, że najbardziej popularne serwisy oferujące tego typu usługi w są w rękach Amerykanów. Większość informacji z całego świata gromadzonych w sieci jest w jurysdykcji Stanów Zjednoczonych. Nie stanowi to komfortowej sytuacji dla Europejczyków z punktu widzenia bezpieczeństwa. Na szczęście jest coraz więcej rozwiązań, które przełamują amerykański monopol.

Odpowiedzi na pytanie o naprawdę bezpieczne, chroniące prywatność usługi chmurowe udzielić może F-Secure. Firma już wkrótce wprowadzi do swojej oferty bezpieczną chmurę, czyli usługę bazująco na nieustannym zaangażowaniu firmy w ochronę prywatności i bezpieczeństwa danych, które wynika nie tylko z 25-letniego doświadczenia w branży, ale także związane jest z fińskimi tradycjami, gdzie prywatność stanowi  chronione dobro. Chmura F-Secure została zaprojektowana i jest zarządzana zgodnie z rygorystycznymi zasadami polityki bezpieczeństwa i ochrony prywatności panującymi w Skandynawii. Wielopoziomowe zabezpieczenia usługi chronią skutecznie zaszyfrowane dane użytkowników.

Ludzie na całym świecie niepokoją się tym, co dzieje się z usługami chmurowymi, zastanawiają się, czy ich dane wykorzystywane są bez ich zgody do opracowywania profilu ich zachowań. F-Secure wywodzi się z kraju, w którym prywatność jest częścią żywej tkanki kultury ? stwierdza Timo Laaksonen, Wiceprezes F-Secure odpowiedzialny za rozwiązania chmurowe. Budujemy systemy, którym można zaufać i szczycimy się tym, że postępujemy właściwie, pozostawiając dane pod kontrolą użytkowników.
Unijne i fińskie prawo chroni tajemnicę korespondencji, komunikację telefoniczną i innego rodzaju poufną wymianę informacji między osobami, umożliwiając konsumentom sprawowanie kontroli nad wykorzystywaniem ich danych osobowych. Fińskie uczelnie z kolei kształcą informatyków i administratorów głęboko przekonanych o potrzebie stosowania praktyk gwarantujących zachowanie prywatności. Przenoszą oni poszanowanie tych wartości na grunt swojej pracy zawodowej w fińskich firmach z sektora nowych technologii, takich jak F-Secure.
Osobiste rozwiązanie chmurowe Content Anywhere F-Secure, oferowane za pośrednictwem operatorów mobilnych i szerokopasmowych, umożliwia użytkownikom przechowywanie, synchronizowanie, pobieranie i wymianę zdjęć, filmów, dokumentów oraz innych plików, w dowolnym miejscu i przy pomocy każdego urządzenia.

Aktualności Bezpieczeństwo