Jak wybrać monitor?

Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele modeli monitorów. Producenci prześcigają się wciąż w ich udoskonalaniu i wprowadzają nowe monitory. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że generalnie od lat nie pojawiają się żadne istotne zmiany w technologii produkcji, za to zmieniają się takie aspekty, jak przekątne ekranów, dodatkowe funkcje i oczywiście ceny ? które niezmiennie spadają, a mogą być jeszcze mniejsze, gdy zmniejszymy je poprzez specjalne kody rabatowe. Co dalej?

Można zgodzić się z radami producentów, że wymiana monitora mniejszego na większy się faktycznie opłaca. Zarówno wtedy, gdy używamy go głównie do pracy, jak i wtedy, gdy służy nam w celach rozrywkowych. Praca jest wygodniejsza, gdy ten rozmiar jest jednak większy ? można sobie wygodnie wszystko rozplanować, jest to bardziej funkcjonalne rozwiązanie. Jeśli zaś chodzi o aspekt rozrywkowy – tutaj także te możliwości dużego ekranu są nieocenione ?np. oglądanie filmów na dużym monitorze jest nieporównywalnie bardziej komfortowe, niż na małym.
Generalnie, dla przeciętnego użytkownika, najlepszym rozwiązaniem będzie monitor Full HD ? niedrogi, lecz pod względem jakościowym bardzo dobry, spełniający wymagane warunki. Tutaj można wybierać spośród różnych modeli, ceny zaczynają się już od 400 zł, kończą na dużo wyższych. Możesz zmniejszyć cenę poprzez kupony rabatowe Komputronik ? warto.

Na rynku oferowane są monitory z podświetlaniem LED albo CCFL. Jeśli chodzi o stylistykę i pobór energii ? bardziej opłacają się monitory LED ? zużywają mniej energii i są cieńsze. Co ważne, warto jednak inwestować w nowe modele, bo kupowanie tych starszej generacji, o gorszej rozdzielczości, za to w tych samych cenach ? po prostu się nie opłaca. Nie powinny nas tutaj zachęcać żadne rabaty, po prostu zwracajmy uwagę na te podstawowe i najważniejsze parametry, a przecież rozdzielczość należy do najistotniejszych.

Drugi ważny czynnik ? to przekątna. Eksperci najbardziej polecaj przeciętnym użytkownikom ekrany o przekątnej 24? ? tego typu monitory będą najlepiej odpowiadać oczekiwaniom tych, którzy potrzebują dobrego ekranu do oglądania filmów, grania i innych celów rozrywkowych.

Należy też zwracać uwagę na to, czy model monitora, którym się interesujemy, ma dwa wejścia – cyfrowe i analogowe. Interesującym rozwiązaniem w nowych monitorach jest też system VESA ? pozwala on wygodnie i bezpiecznie umieścić monitor na ścianie. Możesz go mieć w atrakcyjnej cenie poprzez odpowiednie zniżki.

Aktualności Hardware Poradniki