Jak i gdzie uczyć się programowania?

Obecnie prawie 90% ofert pracy w IT skierowanych jest do programistów. Choć zawód ten kojarzy nam się z coraz większym prestiżem, wielu z nas ma mylne wyobrażenie tego, jak naprawdę wygląda praca w branży IT. Niestety, nie każdy ma predyspozycje, by robić karierę na tym rynku. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, by sprostać wymaganiom branży i czy każdy musi studiować, by programować?

fot. Andrzej Banas
www.andrzejbanas.pl

Programowanie nie jedno ma imię

Firmy coraz częściej sięgają po nowe technologie, nie tylko po to, by wyróżnić się na rynku, lecz by w ogóle na nim przetrwać. Przykładem są przedstawiciele sektora bankowego, ubezpieczeniowego czy finansowego. Dzięki innowacyjnym narzędziom, tworzonym przez programistów, są w stanie działać efektywniej, np. usprawniając proces decyzyjny dotyczący udzielenia kredytu czy dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów. Podobny trend widać w branży reklamowej. Specjaliści IT zatrudnienie znajdują w agencjach interaktywnych. Ich zadaniem jest projektowanie lub rozbudowa istniejących aplikacji webowych, wdrażanie i opracowywanie nowego oprogramowania. Praca w tej branży jest ciekawa i różnorodna, ale też wymagająca od pracownika szczególnej inicjatywy i kreatywności. Obecnie obserwujemy także bardzo dynamiczny rozwój e-commerce. Tu także niezbędni są programiści. Ich zadaniem jest tworzenie rozwiązań, które uczynią sklep internetowy bardziej konkurencyjnym i możliwie jak najlepiej dostosowanym do potrzeb konsumentów. Powszechne stało się również zatrudnianie programistów w placówkach medycznych, które potrzebują sprawnych systemów zbierających i przetwarzających dane pacjentów.

IT to nie tylko kodowanie

Pracownicy wszystkich tych sektorów stawiają jednak na osoby, które, oprócz specjalizacji w zakresie pożądanego przez nich konkretnego języka programowania mają także szerokie pojęcie na temat tych pozostałych. Branża ta rozwija się bardzo dynamicznie, zatem nigdy nie wiadomo, kiedy potrzebny będzie specjalista w zupełnie innym niż dotychczas obszarze IT. Współczesny programista to jednak nie tylko osoba analitycznym umyśle, która zna języki programowania i sprawnie koduje. Obecnie firmy, nie tylko te technologiczne, stawiają na osoby, które potrafią pracować projektowo, nie boją się współpracy w zespole, a także cechuje je kreatywne myślenie. Pracodawcy coraz częściej wskazują, że doceniany przez nich pracownik  to ktoś, kto potrafi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Dzięki temu firma zyskuje zgranych i doświadczonych programistów.

Jak i gdzie uczyć się programowania?

Kandydaci, którzy chcą podjąć naukę programowania do wyboru mają wiele różnych ścieżek kształcenia. Kodowania można uczyć się samodzielnie, z tutoriali, podręczników i for internetowych, wybrać 5 letnie studia informatyczne, zapisać się na krótki kurs programowania tzw. bootcamp. Choć każda z tych ścieżek ma swoje zalety, większość z nich nie wdraża przyszłych programistów w realne środowisko pracy. Warto więc wybrać taką, która nie tylko wykształci odpowiednie nawyki i ugruntuje wiedzę z zakresu języków programowania, ale nauczy sprawnej i twórczej pracy zespołowej. Na polskim rynku pojawiają się jednak szkoły, które już od pierwszych dni nauki kodowania przygotowują studentów do realnego środowiska pracy.  – ,,Innowacyjna szkoła programowania Codecool, pod okiem doświadczonych mentorów, pozwala poznać kursantom niezbędne języki programowania, a także zdobyć umiejętność samodzielnego tworzenia linijek kodu. Ponadto kształtuje umiejętności miękkie, tzw. ,,soft skills”. Kursanci uczą się współpracować i komunikować w zespole, dzielić pracą i wzajemnie sobie pomagać. Absolwenci naszej szkoły spełniają wymogi dynamicznych firm, nie tylko tych technologicznych” – komentuje Jerzy Mardaus ze szkoły programowania Codecool.

Czy humanista też może zostać specjalistą IT?

Wielu chętnych do podjęcia pracy w tym zawodzie, którzy nie mają doświadczenia zadaje sobie pytanie  – czy ja też mogę zostać programistą? Nowoczesne szkoły programowania, takie jak Codecool swoją ofertę kierują również do osób początkujących, sprawdzając jednocześnie ich predyspozycje i motywację. –,,Nie jest dla nas ważne, czy rekrutowany kandydat skończył prawo, polonistykę, czy informatykę. Weryfikujemy jednak zdolność do analitycznego myślenia, znajomość języka angielskiego, a także chęć współpracy w zespole i zapał”– komentuje Nadja Brandys, odpowiedzialna za proces rekrutacji studentów w szkole programowania Codecool.

Nauka kodowania to nie tylko kursy, szkolenia i staże. By zostać się dobrym programistą trzeba mieć przede wszystkim ogromną motywację i chęci do nieustannego rozwoju w tym szybko zmieniającym się świecie. Programistą może bowiem zostać każdy, ale nie każdy będzie w tym naprawdę dobry.

Aktualności Poradniki Programowanie