Co to jest DevOps i jakie niesie dla firmy korzyści?

We współczesnej gospodarce rozwój oprogramowania to dla każdego przedsiębiorstwa strategiczne zadanie. Nie ma znaczenia, czy jest to ogromna korporacja, czy mała firma rodzinna. Aby zadbać o oprogramowanie, często wykorzystuje się podejście DevOps. Co to oznacza i jakie wiążą się z tym korzyści? Dowiesz się z naszego artykułu.

devops

DevOps – opłacalna współpraca i połączenie cennych kompetencji

DevOps, jak już nazwa podpowiada, zakłada połączenie dwóch zespołów, które na co dzień funkcjonują oddzielnie – zespołu rozwijającego oprogramowanie (Dev) oraz zespołu operacji (Ops). DevOps powstał z połączenia dwóch słów: development oraz operations.

Taka fuzja sprawia, że osiąganie celów jest łatwiejsze i zwykle zajmuje mniej czasu. Takie połączenie sprawdziło się już wiele razy – zespoły DevOps osiągają bardzo imponujące wyniki w porównaniu do zespołów tradycyjnych (dane z State of DevOps Report). Efektem takiej współpracy jest sprawne wykonanie projektu, dotarcie produktu na rynek i uzyskanie przewagi nad konkurencją.

Czym jest DevOps – podstawy, które warto znać

DevOps opiera się na kilku kluczowych zasadach. Jednym z najważniejszych jest zautomatyzowanie przepływów pracy, a także bieżące testowanie kodu i sposobu dostarczania infrastruktury, co ma skutkować lepszą wydajnością. 

Bardzo ważna jest w tym przypadku ścisła i profesjonalna współpraca zespołów, co pozwala na połączenie ze sobą kilku różnych obszarów. Komunikacja pełni zatem jedną z kluczowych ról. 

Niezbędne jest także nieustanne testowanie, które pomaga wcześnie wykryć i usunąć problemy, co w rezultacie pozwala ulepszać produkt i uzyskiwać pożądane efekty. Reagowanie na informacje zwrotne jest kluczowe dla optymalizacji wydajności, czasu wdrożenia i kosztów. DevOps to również opracowywanie niedużych elementów kodu, by poprawić szybkość, częstotliwość oraz stabilność kolejnych wdrożeń.

Jakie jeszcze korzyści daje DevOps?

DevOps przyczynia się do ciągłego ulepszania jakości oprogramowania. Dzięki zastosowaniu kluczowych dla niego zasad można szybciej i lepiej zrealizować najróżniejsze projekty IT i pomóc klientom osiągać konkretne korzyści. DevOps gwarantuje też kompleksowe wsparcie oraz maksymalizację produktywności. Dzięki wykorzystaniu tego innowacyjnego podejścia można na bieżąco reagować na potrzeby klientów oraz lepiej i w krótszym czasie na nie odpowiadać i realizować cele biznesowe.

Aktualności Poradniki Porady Admina