Przegląd bootowalnych darmowych antywirusów pod Windows

Często zdarza się, że mamy problem z usunięciem wirusa za pomocą tradycyjnego programu antywirusowego. Dzieje się tak ponieważ sprytny szkodnik integruje się głęboko w systemie, unieruchamiając niektóre z funkcji naszego antywirusa.

W tym momencie z pomocą przychodzą programy, które można uruchomić w momencie startu naszego komputera z płyty CD bądź pendrive’a. W momencie uruchomienia tworzą one własne środowisko – niezależne od systemu Windows. Pozwala to na pełne przeskanowanie naszego systemu operacyjnego. Poniżej przedstawię 5 darmowych rozwiązań, które pozwolą nam na wykonanie takiej operacji. Warto skorzystać z tych narzędzi bo często są one nie gorsze od płatnych rozwiązań.

Kaspersky Rescue Disk

Narzędzie firmy Kaspersky przeskanuje oraz usunie zagrożenia z naszego komputera. Wszystko co musimy zrobić to wypalić obraz ISO na płycie CD i zabootować z niej komputer.

Kaspersky-Rescue-disk

Zainfekowane pliki możemy poddać kwarantanie, wyleczyć bądź usunąć. Do pobrania tutaj.

AVIRA AntyVir Rescue System

Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się system ratunkowy firmy Avira. Oferowane narzędzie ułatwia nam proces tworzenia dysku CD, gdyż proponuje utworzenie go w sposób automatyczny.

Avira-Anti-Vir-Rescue

Po uruchomieniu komputera za pomocą bootowalnej płyty CD mamy możliwość przeskanowania oraz usunięcia zawirusowanych plików.

BitDefender Rescue Disk

bitdefender-rescue-cd

W porównaniu do dwóch poprzednich narzędzi, aplikacja BitDefender oferuje dużo więcej możliwości. Na utworzonym dysku ratunkowym CD znajdziemy programy do: podziału partycji GParted oraz badania dysku TestDisk. Ponadto mamy dostęp do menadżera plików, przeglądarki Firefox oraz czytnika PDF-ów Foxit.

Norton Bootable Recovery Tool

Norton-Bootable-Recovery-Tool

Narzędzie firmy Norton pozwala na utworzenie płyty ratunkowej CD, a następnie przeskanowanie i wyleczenia naszego systemu. Pomaga ono również w przypadku, gdy wirus uniemożliwia uruchomienie systemu Windows.

Comodo Rescue Disk

comodo-rescue-disk

Ostatnim z opisywanych narzędzi jest Comodo Rescue Disk. Po zabootowaniu komputera z płyty ratunkowej z tym narzędziem, możliwe staje się usunięcie wirusów, które były nie do usunięcia przez standardowy program antywirusowy.

 

Aktualności Bezpieczeństwo Windows