3D bez okularów ?

Toshiba jako pierwszy producent na świecie wprowadza do swojej oferty telewizory i laptopy wyświetlające obraz 3D bez konieczności korzystania ze specjalnych okularów. Dodatkowo obraz charakteryzuje się rozdzielczością HD. Innowacyjne rozwiązania inżynierów firmy Toshiba dostępne są już teraz na wyciągnięcie ręki.

Pionierskie rozwiązania technologiczne umożliwiły opracowanie rozwiązań, dzięki którym do oglądania materiału 3D nie są już potrzebne specjalne okulary. Trójwymiarowym obrazem możemy cieszyć się już nie tylko w kinach ale także w domowym zaciszu. Również nadawcy telewizyjni oraz producenci gier dostrzegli potencjał tkwiący w emisji materiałów w trzech wymiarach. Coraz częściej przekazy telewizyjne, takie jak wydarzenia sportowe i koncerty nadawane są w tej technologii.

W segmencie ekranów Toshiba wyznacza nowe kierunki, oferując produkty oparte o różne technologie wyświetlania obrazu 3D. Toshiba ma w swoim portfolio telewizory skierowane do szerokiego grona odbiorców. Są to modele zróżnicowane technologicznie, cenowo, a najbardziej zaawansowane modele prezentują funkcjonalność niespotykaną u konkurencji. Nowością na rynku jest również pierwszy laptop wyświetlający obraz 3D bez konieczności korzystania z okularów. Model Qosmio F750 3D dostępny będzie na polskim rynku już w 3 kwartale 2011.

?Toshiba aktywnie wspiera rozwój różnych technologii 3D. Wierzymy, że w ciągu kilku najbliższych lat telewizory, monitory i laptopy z ekranami 3D będą stanowiły dużą część rynku. Toshiba planuje odegrać ważną rolę w rewolucji 3D dostarczając klientom wysokiej jakości urządzenia w przystępnej cenie? ? komentuje Marcin Morawski, PR & Marketing Communication Manager CEE Toshiba Europe.

Trzy odsłony technologii 3D

Na rynku znajdziemy produkty z ekranami 3D oparte o trzy technologie:

*

Modele z aktywnymi okularami
*

Modele z pasywnymi okularami 3D
*

Telewizory i laptopy 3D bez okularów


Technologia 3D wykorzystująca aktywne okulary

Dominującym segmentem telewizorów 3D są obecnie modele korzystające z technologii aktywnych okularów. Produkty te, kierowane do wymagających telewidzów, wyświetlają obraz trójwymiarowy o pełnej rozdzielczości Full HD. Dzięki szerokim kątom patrzenia obraz 3D oglądany nawet pod dużym kątem zawsze jest wyraźny i ma odpowiednią głębię. Linię telewizorów tej kategorii reprezentują serie WL, YL i ZL. Wszystkie są bardzo zaawansowane technologicznie, a do wyświetlania obrazu 3D wykorzystują okulary z aktywną przesłoną. Telewizory te wyposażono w szereg unikatowych funkcji zapewniających wyjątkową jakość obrazu 3D takich jak:

*

Konwersja materiału 2D do 3D

Eksperci Toshiby opracowali własną metodę konwersji wideo 2D do 3D. Zaawansowane algorytmy konwersji wymagają potężnej mocy obliczeniowej, którą zapewnia silnik CEVO-Engine. Dzięki zaawansowanej technologii prawie wszystkie filmy 3D i inne treści wideo takie jak filmy nagrane przez użytkownika czy gry, mogą być konwertowane do trybu 3D w czasie rzeczywistym.

*

Intelligent 3D

W porównaniu do tradycyjnego obrazu 2D zastosowanie okularów z aktywną przesłoną powoduje utratę informacji. Spada jasność oglądanego obrazu, a charakterystyka kolorów ulega zmianie. Telewizory 3D Toshiba rozpoznają sygnał 3D, a następnie dokonują automatycznej korekcji jasności i ustawień kolorów. Wprowadzone zmiany zapewniają jakość obrazu równie wysoką jak przy wyświetlaniu obrazów 2D.

* 3D Resolution+

telewizyjny sygnał 3D jest słabszej jakości – rozdzielczość i ostrość jest niższa niż np. filmów z dysków Blu-ray 3D. Wykorzystując zaawansowane algorytmy Toshiby, 3D Resolution+ pozwala uzyskać wyraźniejsze detale wyświetlając telewizyjny sygnał 3D o jakości zbliżonej do Full HD z płyt Blu-ray 3D.

Technologia 3D wykorzystująca pasywne okulary

Drugą kategorię telewizorów marki Toshiba stanowią modele wykorzystujące polaryzacyjną technologię 3D. Do nich zaliczają się produkty najnowszej serii VL863, które standardowo oferowane są z 4 kompletami okularów 3D. Oprócz atrakcyjnej ceny, to właśnie one stanowią magnes przyciągający klientów. Modele te kierowane są do osób, które filmy 3D zamierzają oglądać w większym gronie, i poszukują produktów w niższym segmencie cenowym.

Nowe spojrzenie na 3D ? bez okularów

Przyszłością telewizji 3D są modele nie wymagające korzystania z okularów. Toshiba wprowadziła je na rynek jako pierwszy producent na świecie. Już od grudnia 2010 roku klienci japońskich sklepów mogą wybierać spośród dwóch modeli o przekątnych ekranu 12?? i 20?. Dotychczasowe technologie 3D nie wymagające użycia okularów, obarczone były takimi niedoskonałościami, jak niska rozdzielczość obrazu i zwiększone rozmycie obiektów. Toshiba zastosowała panel LCD nowego typu dysponujący rozdzielczością cztery razy większą niż matryca Full HD. W połączeniu z innymi rewolucyjnymi rozwiązaniami technologicznymi pozwala on na wyświetlanie ostrego obrazu 3D o rozdzielczości HD, który nie wymaga używania przez widza specjalnych okularów. Już wkrótce telewizory 3D bez okularów trafią także do Europy. Tym samym doczekamy się jeszcze większej rewolucji, bo będą to modele o dużych przekątnych ekranu od 40? wzwyż. Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie telewizorów 3D nie wymagających okularów na rynek europejski, wytyczy przyszłe kierunki rozwoju branży elektroniki użytkowej.

Kluczowe elementy technologii 3D bez okularów

Nowa technologia przeznaczona dla produktów pozwalających na oglądanie obrazów 3D bez użycia specjalnych okularów, wykorzystuje zintegrowany system wizyjny. Pozwala on na uzyskanie dziewięciu różnych perspektyw (paralaksy) każdej klatki obrazu 2D, która przez mózg widza odbierana jest jako obraz trójwymiarowy.

Zintegrowany system wizyjny będący połączeniem rozwiązań programowych i sprzętowych pozwala na wyświetlanie kilku widoków pojedynczej stereoskopowej klatki, przez co widz może komfortowo oglądać obraz 3D bez okularów nawet z dużego kąta względem ekranu.

Procesor CELL zastosowany w telewizorach 3D bez okularów zapewnia ogromną moc obliczeniową niezbędną do przetworzenia każdej klatki i stworzenia na jej podstawie kilku obrazów stereoskopowych w czasie rzeczywistym.

Toshiba 3D

Człowiek może postrzegać swoje otoczenie w sposób przestrzenny ponieważ każde jego oko widzi oglądane przedmioty pod nieco innym kątem. W rzeczywistości obrazy odbierane przez każde oko nieznacznie się między sobą różnią, dopiero mózg składa je i interpretuje, wydobywając z nich głębię, i zapewniając trójwymiarowość.

Toshiba 3D

Okulary wykorzystywane w celu odbioru przez widza obrazu 3D używane są w celu naprzemiennego przesłaniania lewego i prawego oka widza.

W przypadku technologii 3D bez okularów lewe oko wciąż wymaga innej perspektywy niż oko prawe. Taki efekt można uzyskać poprzez kierowanie światła w określonym kierunku. W tym celu wykorzystywana jest matryca specjalnie uformowanych soczewek.

Toshiba 3D

Dzięki autorskim rozwiązaniom technologicznym technologia 3D bez okularów opracowana przez Toshibę, pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu, oglądanego pod różnym kątem.

Każdy z pikseli tworzących obraz składa się z 9 elementów, które odpowiadają za wyświetlanie tego samego fragmentu obrazu w 9 różnych kierunkach. W związku z tym rozwiązanie to wymaga zastosowania panelu LCD o bardzo wysokiej rozdzielczości. W przypadku modelu 20GL1 jest to matryca o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli).

Toshiba 3D

Efektywna rozdzielczość modelu 20GL1 to 1280×720 pikseli, co oznacza, że Toshiba jako jedyny producent na świecie dysponuje obecnie wprowadzonym do produkcji seryjnej telewizorem 3D bez okularów wyświetlającym obraz HD. Panel podświetlany jest przez 1440 diod LED.

Obraz 2D i 3D jednocześnie na tym samym ekranie

Laptop Toshiba QOSMIO F750 3D to kolejny krok do przodu w rozwoju technologii 3D. Aktywnie przełączane soczewki pozwalają na jednoczesne wyświetlanie obrazu 2D i 3D na tym samym ekranie. Użytkownik może oglądać film w 3D w tym samym czasie korzystając z innych programów i funkcji komputera (np. przeglądarki internetowej, klienta poczty elektronicznej) przyjemnie i wygodnie, bez konieczności wkładania i zdejmowania specjalnych okularów.

Aktualności Elektronika