Resolution+ – popraw ostrość w laptopie

Laptopy funkcjonują w naszym życiu w coraz większym zakresie. Z roku na rok stają się bardziej mobilne i multimedialne. W podróży często zastępują nam telewizor i kino domowe. Z myślą o osobach, które pragną cieszyć się ostrym i wyraźnym obrazem bez względu na miejsce i warunki, w których przebywają, Toshiba wprowadziła do swoich laptopów funkcję Resolution+. Technologię, która pozwala na ulepszenie obrazu o standardowej rozdzielczości do jakości porównywalnej z obrazem HD.

Brak materiałów HD już nie stanowi ograniczeń

Największa popularność sprzętu, umożliwiającego oglądanie materiałów wideo w rozdzielczości High Definition, rozpoczęła się w Polsce już ok. 5 lat temu. Na sklepowych pólkach w ślad za kolejnymi modelami telewizorów, odtwarzaczy Blu-Ray, zaczęły pojawiać się płyty z filmami w rozdzielczości Full HD. Mimo, iż sektor nieustannie się rozwija, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy brakuje kontentu w wysokiej rozdzielczości, a dostępne na rynku płyty Blu-Ray, swoją ceną znacznie przewyższają stare, dobre DVD. W odpowiedzi na potrzeby konsumentów eksperci Toshiba stworzyli funkcję, pozwalającą cieszyć się obrazem wysokiej jakości na ekranie swojego laptopa. Resolution+ wpływa na poprawę ostrości i szczegółowości obrazu o standardowej rozdzielczości do jakości porównywalnej z HD.

Resolution+ – dokładność odwzorowania szczegółów

Funkcja Resolution+, dostępna w laptopach Toshiba, nie tylko powiększa obraz z rozdzielczości źródłowej do rozdzielczości HD, ale również analizuje informacje zawarte w obrazie i ulepsza go w kluczowych miejscach. Następnie efekt końcowy porównywany jest z oryginałem w celu wychwycenia ewentualnych błędów. Algorytm Resolution+ poprawia ostrość oraz dokładność odwzorowania szczegółów obrazie o zwykłej rozdzielczości. Zyskujemy w ten sposób obraz do złudzenia podobny do obrazu HD. Źródło obrazu w tym przypadku nie ma znaczenia. Materiał może pochodzić z płyt DVD czy streamingu online. W każdym przypadku wyświetlany materiał zostaje poddany zauważalnej korekcie i udoskonaleniu do najlepszej możliwej jakości.

Jak działa Resolution+?

Funkcja Resolution+ przetwarza każdą klatkę materiału wideo w trzech etapach.
Etap 1: Analiza obrazu
Aby uzyskać wyższą ostrość, algorytmy Resolution+ wyszukują w pierwszej kolejności te części obrazu, które można poprawić. Funkcja rozpoznaje przede wszystkim krawędzie oraz złożone fragmenty obrazu, zawierające dużą liczbę szczegółów. Obszary o jednolitym kolorze i pozbawione szczegółów są celowo pomijane jako niedające możliwości ulepszenia.
Etap 2: Poprawa jakości obrazu
Aby uzyskać zauważalnie lepszy obraz i tym samym zbliżyć się do efektu wizualnego rozdzielczości HD, funkcja Resolution+ wyostrza krawędzie i podnosi dokładność odwzorowania szczegółów. Wyszukane na pierwszym etapie skomplikowane obszary obrazu poddawane są dodatkowej korekcie ostrości, opieranej na analizie położonych obok siebie pikseli. Efektem jest wyraźniejsze zaznaczenie drobnych elementów, symulujące precyzję obrazu HD. Poprawa wyglądu krawędzi przez funkcję Resolution+ polega m.in. na ich wygładzeniu, bez czego na obrazie wszelkie linie miałyby postać zauważalnych ?schodków?. Dzięki korekcie krawędzie stają się ostrzejsze, a widoczne na obrazie kształty zyskują na wyrazistości. Funkcja eliminuje podwójne kontury i rozmyte, wystrzępione brzegi przedstawianych przedmiotów.
Etap 3: Korekcja błędów obrazu
Ostatnim etapem jest przekształcenie uszlachetnionego obrazu z powrotem do rozdzielczości standardowej w celu kontrolnego porównania go z oryginałem. Ta część procedury pozwala zidentyfikować ewentualne błędy obliczeniowe, jakie mogły wystąpić przy generowaniu obrazu w docelowej, wysokiej rozdzielczości i umożliwia ich skorygowanie. W ten sposób funkcja Resolution+ sprawdza, czy ulepszony obraz jest nadal wierny swojemu oryginałowi.

Funkcja Resolution+ dostępna jest m.in. w następujących modelach laptopów Toshiba: Satellite L730, L750, L770, A660, P770 czy Qosmio X770.

Aktualności Elektronika