Właśnie dostałem e-mail od mojej pralki

To wcale nie jest żart czy zapowiedź kolejnego filmu science fiction tylko otaczająca nas rzeczywistość i kolejne ułatwienia tzw. Internetu Rzeczy usprawniającego nasze codzienne życie. Jeśli komuś wydaje się, że inteligentny dom to jakieś skomplikowane systemy i drogie urządzenia to jest w błędzie. Niemiecka firma AVM, specjalizująca się w produkcji domowych routerów i urządzeń sieciowych, proponuje rozwiązania Smart Home oparte na domowym routerze FRITZ!Box.

Pralka sterowana przez inteligentne gniazdko FRITZ!

Cały dom pod naszą zdalną kontrolą

Co zatem jest potrzebne abyśmy mogli kontrolować nasze domowe urządzenia AGD, oświetlenie, kamery czy ogrzewanie oraz otrzymywać maile od pralki o zakończonym praniu, włączać i wyłączać domowe oświetlenie i inne sprzęty elektryczne za pomocą smartfona będąc poza domem? Wystarczy wszechstronny router FRITZ!Box z bazą DECT oraz inteligentne gniazdka FRITZ!DECT 200, do których podłączymy nasze domowe urządzenia. To wszystko! A potem wystarczy już tylko w polskim menu routera ustawić kiedy chcemy, aby wybrane przez nas urządzenia włączały się i wyłączały, dzięki czemu nie tylko ułatwiamy sobie codzienne planowanie domowych czynności, ale również ograniczamy niepotrzebne zużycie energii. Możemy np. zaprogramować, aby codziennie rano o określonej godzinie nasz ekspres robił nam pachnącą kawę, pralka kończyła pranie dokładnie wtedy gdy wracamy do domu, a oświetlenie domowe automatycznie włączało się kiedy robi się ciemno. Inteligentne gniazdka pełnią także funkcję miernika energii informując nas o tym, które z domowych urządzeń są najbardziej energożerne. W ten sposób możemy także utworzyć reguły, według których inteligentne gniazdka FRITZ!DECT 200 automatycznie wyłączą sprzęty gdy zużywany przez nie prąd w trybie spoczynku będzie niższy od ustalonej wcześniej wartości granicznej.

Pełna komunikacja i wyższy komfort
Dzięki darmowym aplikacjom FRITZ!, które rozbudowują rozwiązanie Smart Home, można nie tylko dokładnie zaplanować i zautomatyzować wykonywanie codziennych czynności domowych, ale również kontrolować nasz dom i mieszkanie będąc na wakacjach czy wyjeżdżając na święta do rodziny. Możemy nie tylko zaprogramować włączanie oświetlenia w różnych pomieszczeniach, aby potencjalny włamywacz myślał, że jest ktoś z domowników. Dzięki podłączeniu kamer IP do Smart Home możemy także na bieżąco monitorować nasz dom. Rozwiązanie to jest idealne dla osób zapominalskich – bo ile razy zdarzało nam się wracać do domu kilka razy lub zastanawiać w pracy czy na pewno wyłączyliśmy żelazko lub jakieś inne urządzenie. Teraz będąc poza domem łączymy się naszym smartfonem z domowym routerem i jednym przyciskiem możemy włączyć lub wyłączyć wybrany sprzęt elektryczny. To jednak nie wszystko, w routerze FRITZ!Box można także wprowadzić ustawienie, dzięki któremu po każdym przełączeniu gniazdka, na określony adres pocztowy zostanie wysłany e-mail. W ten właśnie prosty sposób można dowiedzieć się, że na przykład pralka skończyła pranie, wyłączyły się trawnikowe zraszacze lub domowe oświetlenie, a zużycie prądu pobieranego przez te urządzenia jest minimalne.

FRITZ!DECT 200 von AVM ist die schaltbare und von unterwegs steuerbare Steckdose, die zusätzlich den Verbrauch misst. Mit der intelligenten Steckdose wird die FRITZ!Box zur Smart-Home-Zentrale für elektronische Geräte im Haushalt. Zu den cleveren Funktionen gehören beispielsweise der Einsatz eines wöchentlichen Kalenders, die Steuerung über einen Google-Kalender oder die Astrofunktion mit der Schaltung nach Sonnenauf- und untergang. FRITZ!DECT 200  informiert per Pushmail über Stromverbrauch und Schaltzeiten. Die neue Funksteckdose lässt sich über PC, Tablet, FRITZ!Fon und Smartphone leicht steuern.

Pełne bezpieczeństwo i nowe możliwości
Szybko rozwijające się rozwiązania oparte o tzw. Internet Rzeczy i inteligentny dom pokazują, iż nie trzeba inwestować w drogie systemy aby podnieść sobie komfort życia i stworzyć własny Smart Home. Dlatego firma AVM opracowała swe rozwiązanie w oparciu o domowy router, który dla Polaków pomału staje się podstawowym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego.
Zastosowana w routerach FRITZ! technologia DECT zapewnia z jednej strony niskie zużycie energii, a przy tym jest bezpiecznie szyfrowana. Także komunikacja pomiędzy routerem a smartfonem jest bezpiecznie szyfrowana, a dodatkowo odbywa się przez tunel VPN. AVM cały czas rozwija funkcje Smart Home wprowadzając także – oprócz możliwości sterowania urządzeniami elektrycznymi – sterowanie domowym ogrzewaniem.– dodaje Szymon Wiśniewski Pre-Sales Engineer AVM dla marki FRITZ!. Może zatem warto powoli przyzwyczaić się do maili wysyłanych nie tylko przez naszych znajomych, ale także przez własne urządzenia domowe.

Aktualności Internet