Trochę o zachowaniu się w cyfrowym świecie

Internet na przestrzeni zaledwie paru lat stał się nieodłączną częścią naszego życia, ale i on nie pozostaje wolny od ludzi, którzy trudnią się jednym z najstarszych zawodów świata, a mowa tu o złodziejach. Bowiem co nielegalne, a dzieje się w internecie przeważnie prowadzi do wyłudzenia lub kradzieży. Poniżej przedstawiam krótki poradnik dotyczący unikania nieprzyjemności idących w parze z ?dobrodziejstwami?, jakie oferuje nam internet.

Na insekty dobry Antywirus

Zanim jednak do tego przejdziemy warto rozpocząć od jednej z dwóch najważniejszych czynności, jaką powinniśmy wykonać jeszcze przed pojawieniem się magicznego dymku ?dostęp do internetu? jest nią niewątpliwie uzbrojenie się w porządny antywirus najlepiej wyposażony również w zaporę. Koszt licencji to średnio 60 ? 150zł rocznie w zależności, od jakości czy złożoności takiego programu. Nie będę zagłębiał się w korzyści posiadania antywirusa, bo już samo słowo daje wystarczająco do myślenia.

Dobrze zabezpieczone hasło WIFI

Drugą istotną rzeczą jest hasło do naszego wifi. Często ludzie nie zdają sobie sprawy jak łatwo jest je złamać zwłaszcza, jeśli używamy tylko cyfr lub prostych fraz.

Jako całkowity laik w zakresie hackingu mogę pochwalić się, że mnie ? człowiekowi (przypominam) o zerowym pojęciu w tym temacie udało się za pomocą krótkiego poradnika uzyskać dostęp do zabezpieczonego wifi w niecałe 5 minut. Można sobie teraz wyobrazić, co może się stać, kiedy weźmie się za to osoba kompetentna w tym temacie. Wycieki haseł, nagie zdjęcia i wiele, wiele innych nieprzyjemności cytując szanownego pana Górskiego ?no to kurde, stary wiesz, co się dzieje – zapiekanki, prostytutki?. Zatem jakie powinno być nasze hasło? Skomplikowane, najlepiej złożone z cyfr, znaków specjalnych i liczb, sieć natomiast powinna być zabezpieczona metodą WPA2-PSK.

Jedno hasło do wszystkiego?

Absolutnie nie. Wiele osób z czystego lenistwa rejestruje swoje skrzynki pocztowe, konta w bankach czy innych serwisach przy pomocy tego samego hasła. Efekt takiego działania to lawinowa utrata wszystkich kont w przypadku włamania na jedno z nich. Dlatego też do każdego serwisu, z którego korzystamy powinniśmy przygotować sobie niepowtarzalny zestaw znaków i cyfr tak, aby przy wycieku bazy danych z nic nieznaczącego dla nas forum nie utracić również dostępu do innych serwisów.

Przeglądanie stron internetowych

Każdy, kto ma styczność z internetem potrafi wejść na stronę internetową, a te często wypełnione złośliwym kodem lub reklamami mogą wyrządzić nieodwracalne szkody na komputerze. Najbezpieczniej jest wpisywać adresy stron ręcznie lub tez korzystać z wcześniej przygotowanych zakładek. Warto też sprawdzić czy strona jest szyfrowana wtedy najczęściej jej adres zaczyna się od ?https?, a na pasku możemy dostrzec kłódkę. Nie zaszkodzi również wyposażenie się w darmową wtyczkę AdBlock do przeglądarki blokującą reklamy.

Zakupy w sieci

Podczas zakupów w sieci najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie sklepu internetowego, a te powinny na swoich stronach udostępniać adresy siedzib oraz NIP. Dzisiejsze możliwości pozwalają nawet na zweryfikowanie czy na ulicy podanej przez sklep faktycznie się on znajduje (gogle maps). Istotny jest również regulamin sklepu, z którym należy się zapoznać, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności. W przypadku korzystania z serwisów aukcyjnych uczciwość sklepu możemy sprawdzić czytając komentarze innych użytkowników. Oczywiście zdarzają się sytuacje podszywania pod znanych sprzedawców i dlatego najbezpieczniej jest dokonywać płatności przez serwisy typu PAYU, płatności.pl czy PAYPAL. Niektóre z nich mają nawet program ochronny, który umożliwia zwrotu pieniędzy w przypadku nie dotrzymania umowy przez sprzedającego.

Kończąc ten krótki poradnik warto dodać, że swobodne żonglowanie naszymi danymi osobowymi po internecie nie jest rozsądne, a trzymanie na komputerze zdjęć dokumentów może skończyć się kradzieżą tożsamości i tajemniczym kredytem na niebagatelne sumy.


Łukasz Krzymiński ? aydytor wewnętrzny ISO 27001 w firmie IT Auditor. Szczególny obszar zainteresowania to bezpieczeństwo informacji w obrębie Internetu.

Aktualności Bezpieczeństwo Internet