Tonery do drukarek – co warto wiedzieć?

Każda drukarka atramentowa do prawidłowego działania potrzebuje odpowiednich materiałów, takich jak tusz. Wybór tonera wpływa nie tylko na jakość drukowanych dokumentów, lecz także bezpieczne użytkowanie sprzętu. Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas wyboru tonera.

Tonery do drukarek: oryginalne czy zamienniki?

Wielu użytkowników zastanawia się nad tym, czy korzystać z oryginalnych tonerów, czy ich tańszych zamienników. Wybierając oryginalne tonery do drukarek Samsung, Sony czy Canon zapłacimy nieco więcej, jednak możemy spokojnie używać naszego sprzętu, bez obaw o jego uszkodzenie.

Producenci zamienników zapewniają, że ich tonery są w pełni bezpieczne dla wszystkich urządzeń. Nie ufajmy ślepo ich zapewnieniom. Jeśli mielibyśmy zdecydować się na korzystanie z ich produktów, warto najpierw dokładnie sprawdzić dany toner oraz jego skład. Powinniśmy też porównać ceny. Może się okazać, że tonery do drukarek Samsung czy Canon są niemal identyczne jak te, które oferują dostawcy ich zamienników.

Na co zwrócić uwagę?

  1. Aby drukować we wszystkich możliwych kolorach powinniśmy mieć pod ręką toner czarno-biały oraz kolorowy. Jeśli chcemy oszczędzić pieniądze, a nie potrzebujemy drukować kolorowych materiałów, możemy zakupić jedynie toner czarno-biały.
  2. Pamiętajmy, że jakość druku nie zależy wyłącznie od tonera, lecz także drukarki. Koniecznie zwróćmy uwagę na to, co napisane jest w książeczce gwarancyjnej drukarki, zanim zdecydujemy się na korzystanie z nieoryginalnego tonera. Pamiętajmy, że niektóre firmy nie uwzględnią reklamacji sprzętu, jeśli znajdował się w nim tusz obcego dostawcy.
  3. Poczytajmy opinie specjalistów. Tonery do drukarek Samsung, Sony oraz innych producentów zostały opisane w wielu artykułach oraz blogach dostępnych w Internecie. Znajdziemy w nich użyteczne informacje dotyczące zarówno tonerów, jak i drukarek. Istnieją nawet rankingi tonerów, które uwzględniają oryginalnych dostawców tuszu oraz producentów tańszych zamienników.
  4. Nie kupujmy materiałów z niesprawdzonych źródeł. Upewnijmy się, że toner ma certyfikat, który gwarantuje wysoką jakość.
  5. Wybierając nieoryginalny tusz, warto sprawdzić czy jego producent pokrywa koszt naprawy drukarki, jeśli jej usterka była spowodowana używaniem jego produktu.
  6. Kierujmy się jakością produktu, a nie okazyjną ceną. Unikniemy dzięki temu potencjalnych problemów.
  7. Bądźmy świadomymi konsumentami, którzy sprawdzają produkt i jego skład, zanim zdecydują się na korzystanie z niego.

Wybór odpowiedniego tonera powinien być podyktowany indywidualnymi możliwościami finansowymi oraz oczekiwaniami względem możliwej jakości wydruku. Powinniśmy mieć też na uwadze warunki gwarancji, tak aby nie narazić się na dodatkowe koszty w razie usterki sprzętu. Tonery do drukarek Samsung, Sony czy innych firm mogą być nieco droższe, jednak zapewnią nam spokojne użytkowanie sprzętu, o czym warto pamiętać.

Aktualności Poradniki