Telewizor LED – odbiornik uniwersalny

Zakup telewizora wbrew pozorom może okazać się nie lada wyzwaniem, a obecna na rynku bogata oferta nie ułatwia wyboru. Najczęstsze kryteria to cena odbiornika, a także jego wielkość oraz technologia podświetlania ekranu. Jak znaleźć dobrej jakości telewizor w atrakcyjnej cenie?
Dawniej można było kupić wyłącznie telewizory kineskopowe, z czasem wyparły je odbiorniki z plazmowym ekranem, a dziś do najbardziej popularnych należą modele z podświetleniem typu LED. Osoby, którym zależy przede wszystkim na oglądaniu filmów w wysokiej jakości obrazu, a także miłośnicy gier komputerowych mają nieco ułatwione zadanie, jednak większość z nas szuka telewizora uniwersalnego. Niestety, odbiornik idealny nie istnieje, a więc niezależnie od naszych preferencji, czy indywidualnych kryteriów, trzeba będzie się przygotować na kompromis. Jeśli jednak poszukujemy modelu, który zapewni dobrej jakości obraz i przy okazji nie spustoszy naszej kieszeni, dobrym wyborem będzie urządzenie z matrycą LED.

Podświetlenie krawędziowe lub bezpośrednie

W tego typu telewizorach ekran podświetlany jest przez niewielkie diody LED na dwa sposoby ? metodą krawędziową, bądź bezpośrednią. W przypadku zastosowania pierwszego ze sposobów, diody świecące na biało rozmieszczone są na krawędziach ekranu, a równomierne oświetlenie możliwe jest dzięki działaniu specjalnych reflektorów. Tego typu telewizory mają zazwyczaj nieco niższą cenę, a ich dodatkową zaletą jest możliwość zamontowania w odbiorniku nawet bardzo cienkich ekranów. Wadą takiego rozwiązania jest za to nieco mniejszy kontrast, jeśli na ekran patrzymy pod niewielkim kątem. Odbiorniki, w których zastosowano podświetlenie bezpośrednie, mają diody rozmieszczone na całej powierzchni tylnego panelu. Umożliwia to sterowanie jasnością, a co za tym idzie ? również zwiększanie kontrastu dowolnych fragmentów obrazu.

Zalety telewizorów LED

Telewizory LED cieszą się niesłabnącą popularnością. Można je kupić za stosunkowo niewielką cenę, bo ok. 500zł, ale zdarzają się też modele droższe, które swoim użytkownikom oferują dodatkowe funkcje, jak np. Full HD, czy Smart TV. Cena nie jest jednak jedyną zaletą tego typu odbiorników. Decydując się na taki zakup, można zadbać o środowisko, a jednocześnie zmniejszyć rachunki za prąd, ponieważ telewizory LED są bardziej energooszczędne. Zazwyczaj pozwalają one na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 50%, ale niektórzy producenci, jak np., LG, deklarują obniżenie go aż o 80%. Warto też wspomnieć, że tego typu telewizory gwarantują wysoką jakość obrazu z intensywnymi barwami, jest to więc dobry wybór dla tych, którzy szukają odbiornika uniwersalnego.

Aktualności Elektronika Poradniki